Madeni yağ sektörü yüzde 15 büyüme hedefliyor
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Madeni yağ sektörü yüzde 15 büyüme hedefliyor

0

Madeni Yağ ve Petrol Ürünleri Sanayicileri Derneği (MAPESAD) Başkan Yardımcısı Mustafa Aktaş, geçen yıl Rusya’nın etkisiyle yüzde 50’nin üzerinde ihracat artışı yakaladıklarını, bu yıl geçen yıla oranla yüzde 15 büyüme beklediklerini söyledi.

Kimya ihracatının yaklaşık yüzde 14’ünü oluşturan madeni yağ ihracatı büyüme ivmesini koruyor.

Savaş sonrası Rusya’ya uygulanan ambargodan dolayı alternatif arayan ülkelerin Türkiye’ye dönmesiyle Türkiye, madeni yağ sektöründe hem üretim hem de ihracatta dünyada 16. sıraya yükseldi.

Buna göre kimya içerisinde yer alan Madeni Yağlar ve Mineral Yakıtlar Sektörü ihracatı, 2022 yılında bir önceki yıla oranla yüzde 74 artışla 9,9 milyar dolar olarak gerçekleşti. Sektör, geçen yıl 128 ülkeye ve 120 serbest bölgeye ihracat gerçekleştirdi.

Mustafa Aktaş, AA muhabirine yaptığı değerlendirmede, ocak-şubat döneminde sektörün ihracat artışının sürdüğünü belirterek, yılın ilk iki ayında madeni yağ piyasasının geçen yılın verilerini geçtiğini ifade etti.

Uluslararası firmalara fason üretim yapan birçok yerli firmanın olduğunu belirten Aktaş, “Artık uçak yağını üretebilecek madeni yağ tesislerimiz var. Yani bizler madeni yağ konusunda ne Avrupa’nın ne de Amerika’nın gerisindeyiz. Şu anda iyi bir konumda olduğumuzu söyleyebilirim.” dedi.

Aktaş, bu yıl Rusya’ya madeni yağ ihracatının artacağını gözlemlediklerini belirterek, “Bu doğrultuda 2023 yılında Orta Doğu ve Türk Cumhuriyetleri’ne ihracatımızda da artış olacaktır. ABD ve Güney Amerika ülkelerinin ise sektörün yeni ihracat rotaları olacağını vurgulayabilirim.” diye konuştu.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir