Tarımda su kullanımının azaltılması için uzmanından tasarruf önerileri
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Tarımda su kullanımının azaltılması için uzmanından tasarruf önerileri

0

Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarımsal Yapılar ve Sulama Bölüm Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ersoy Yıldırım, tarımda su tasarrufu için kanal şebekesi bulunan yerlerde yağmurlama ve damla sulama uygulamalarının hızlandırılması gerektiğini söyledi.

Yıldırım, Tarımsal kuraklık ve alınması gereken önlemler konusunda AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.,Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan Meteorolojik Kuraklık Haritası’nda son 3 aylık döneme bakıldığında Türkiye’deki birçok bölgede kuraklık yaşandığını belirtti.

Yıldırım, “Bu dönemdeki kuraklık özellikle Marmara Bölgesi’nde Tekirdağ’ın güneyi ve Çanakkale’nin kuzey kesimlerinde, Eskişehir’den başlayarak Afyonkarahisar, Ankara, Kırıkkale, Konya, Karaman, Mersin, Adana, Kahramanmaraş, Adıyaman, Diyarbakır ve Mardin illerine kadar devam eden geniş bir alanda etkisini gösteriyor.” diye konuştu.

Özellikle İstanbul, Yalova, Bursa, Çanakkale, Manisa ve İzmir’in batı kısmında yağışlar azaldı. Geçmiş yıllar ortalamasının yüzde 60’lara varan oranda altında kaldı. İstanbul ve Bursa’nın son 40 yıldaki en düşük yağışı aldığına dikkati çekti. Yıldırım, azalan yağışların tarımsal üretimi olumsuz etkilediğini vurguladı.

“Koşullar bu, buna adapte olmak zorundayız”

Prof. Dr. Yıldırım, hububatın bu dönemde gerekli yağışı alamadığını dile getirdi.

“Diğer taraftan İç Anadolu’da Eskişehir, Afyonkarahisar ve Kırıkkale’de de yağışlarda yüksek oranlarda düşüş var. Hububat tarımının yoğun olduğu Kırıkkale, ülkemizin bu sonbahardaki en kurak ili oldu. Tek temennim, bahar yağışlarının gelmesi. En azından hububatımızı kurtarabilmeliyiz. Çünkü Türkiye’nin yıllık yaklaşık 20 milyon tona yakın hububat üretimi var. Bunu yaparsak bizden iyisi yok diyorum. Koşullar bu, buna adapte olmak zorundayız. Sadece konuşarak, iklim değişikliğine bağlayarak çözemeyiz. Birçok yeni arayışlara girmemiz, yöresel tedbirleri de almamız gerekiyor.”

Türkiye’nin sahip olduğu 112 milyar metreküp suyun 36,43 milyar metreküpünün tarımda kullanıldığı bilgisini paylatı. Yıldırım, tarım sektöründe önemli olanın birim suya karşı ne kadar ürün alındığı olduğunu aktardı.

Kaynak: AA Yeşilhat

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir