MLP Care, Enerjisa Enerji ve YEO Teknoloji İş Birliğiyle Türkiye’de Sağlık Sektörünün Öncü Güneş Enerjisi Santralleri Projesi Gerçekleşecek
 1. Anasayfa
 2. Haberler

MLP Care, Enerjisa Enerji ve YEO Teknoloji İş Birliğiyle Türkiye’de Sağlık Sektörünün Öncü Güneş Enerjisi Santralleri Projesi Gerçekleşecek

0

Proje Kapsamında:

 • Türkiye’nin 4 ilinde 7 farklı noktada Güneş enerjisi santralleri kurulacak.
 • MLP Care’in Türkiye’deki 27 hastanesinin enerji ihtiyacının %90’ından fazlası temiz enerjiden karşılanacak.
 • Yıllık 73 bin ton karbon salımı engellenecek.

Projenin Önemi:

 • Sağlık sektöründe Türkiye’de ilk ve en büyük Güneş enerjisi santralleri projesi olacak.
 • MLP Care’in sürdürülebilirlik konusundaki öncü rolünü pekiştirecek.
 • Türkiye’nin yenilenebilir enerji dönüşümüne katkıda bulunacak.

Projenin Detayları:

 • GES’lerin kurulu gücü yaklaşık 75 MWp olacak.
 • Enerjisa Enerji’nin İşimin Enerjisi çatısı altında geliştirildiği yenilenebilir enerji uygulamalarından biri olacak.
 • YEO Teknoloji; arazilerin bulunması, tüm izin süreçlerinin yürütülmesi, mühendisliğinden inşasına kadar projenin yapımını üstlenecek.
 • Enerjisa Enerji, 7 yıllık sözleşme süresince tüm bakım ve onarım çalışmaları da dahil olmak üzere tesisin işletmesini yapacak.
 • GES’lerde üretimin 2024 yılında başlaması planlanıyor.

Sürdürülebilirlik Vizyonu:

 • MLP Care, sürdürülebilirlik konusundaki vizyonu doğrultusunda bu projeyle karbon sıfır hedefine bir adım daha yaklaşacak.
 • Enerjisa Enerji, Türkiye’nin en büyük enerji sektörü oyuncusu olarak sorunun bir parçası isek çözümün de parçası olmalıyız anlayışıyla yenilenebilir enerji yatırımlarını sürdürüyor.
 • YEO, dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyon alanlarında lider çözüm ortağı olarak bu projeyle daha temiz bir dünya için çalışıyor.

Sonuç olarak, MLP Care, Enerjisa Enerji ve YEO Teknoloji iş birliğiyle hayata geçecek bu proje, sağlık sektöründe ve Türkiye’de yenilenebilir enerji alanında önemli bir adım olacak.

MLP Care ve Enerjisa Enerji, YEO Teknoloji desteği ile sağlık sektörünün öncü Güneş enerjisi santralleri (GES) projesi için bir araya geliyor. Üç şirketin iş birliği ile Türkiye’nin 4 ilinde 7 farklı noktada kurulacak Güneş enerjisi santrallerinde üretilecek elektrik ile MLP Care bünyesindeki hastaneler temiz enerji kullanımına geçecek. Bu sayede yıllık 73 bin ton karbon salımının önüne geçilecek.

Proje; Çankırı, Yozgat, Sivas ve Gaziantep illerindeki 7 farklı noktada Güneş enerjisi santrallerinin (GES) kurulması ve işletilmesini kapsıyor. GES’lerin kurulu gücü yaklaşık 75 MWp olacak ve MLP Care’in Türkiye’de hizmet veren 27 Medical Park ve Liv Hospital şubesinin enerji ihtiyacının yüzde 90’ından fazlasını karşılayacak. Enerjisa Enerji’nin İşimin Enerjisi çatısı altında geliştirdiği yenilenebilir enerji uygulamalarına bir yenisini eklediği bu proje, MLP Care’in Türkiye sağlık hizmetleri alanında önemli bir kapasiteyi temsil etmesi açısından da sektörünün öncü sürdürülebilirlik projelerinden biri olacak. YEO Teknoloji olarak; arazilerin bulunması, tüm izin süreçlerinin yürütülmesi, mühendisliğinden inşasına kadar projenin yapımını üstleneceğiz.

Enerji Performans Modeli (ESCO) ile gerçekleşecek proje, sağlık ve enerji sektörünün önemli oyuncularını bir araya getiriyor. Sürdürülebilirlik konusunu merkezine alan bu üç şirket, yaptıkları çalışmalar ile Türkiye’nin yenilenebilir enerji dönüşümüne ve dolayısıyla karbon sıfır hedefine koşmasına destek oluyor.

Performansa dayalı iş modeli anlayışıyla kurulacak olan GES’ler ile 7 lokasyonda yıllık ortalama 112,401 GWh temiz enerji üretilerek toplamda 73 bin ton üzeri karbon salımı engellenecek. Farklı lokasyonlardaki Güneş enerjisi santralleriyle yıllık yaklaşık 37 bin 468 hanenin elektrik tüketimine denk gelen enerji üretimi, herkes için daha iyi bir gelecek yaratmak için çevreci bir şekilde sağlanacak.

Enerjisa Enerji’nin ‘İşimin Enerjisi’ çözümleri kapsamında hayata geçen enerji performans modeli kapsamında tesisin 7 yıllık sözleşme süresince tüm bakım ve onarım çalışmaları da Enerjisa Enerji tarafından yapılacak. GES’lerde üretimin 2024 yılında başlaması planlanıyor.

MLP Care Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Muharrem Usta, proje ile ilgili şunları söyledi: “Sürdürülebilirlik uzmanlığımız gereği bizim için sadece bir çalışma alanı değil, iş yapma biçimi. Sağlıklı büyüme, sağlıklı toplum, sağlıklı çevre hedeflerimizi sürdürülebilir süreçlerle destekliyoruz. Bu alanda öncü çalışmalar yapıyoruz. Kurumsal sürdürülebilirlik performansları üst seviyede olan şirketlerin dahil olduğu BIST Sürdürülebilirlik Endeksi’ndeki ilk hastaneler grubuyuz. Ayrıca sürdürülebilirlik raporu yayınlayan ilk sağlık hizmet sunucusuyuz.

GES projesi sürdürülebilirlik çalışmalarımız için önemli bir adım olacak. Bizi karbon sıfır hedefimize bir adım daha yaklaştıracak. Bu proje sadece şirketimiz için değil, ülkemiz ve dünyamızın geleceği için de son derece önemli. Örnek olması en büyük temennimiz.”

Türkiye’nin yenilenebilir enerji dönüşümü hedeflerine doğrudan katkı sağladıklarını ve en büyük paya sahip şirketlerden biri olmanın gururunu taşıdıklarını belirten Enerjisa Enerji CEO’su Murat Pınar ise “Enerjisa olarak iklim değişikliği ile mücadeleyi içselleştirmiş bir şirketiz. Enerji sektörü, tüm dünyadaki karbon salımının direkt ve doğrudan yüzde 80’inin bizzat sorumlusudur. Türkiye’nin en büyük enerji sektörü oyuncusu olarak sorunun bir parçası isek çözümün de parçası olmalıyız anlayışını tüm hareket alanlarımızda benimsiyoruz. Türkiye’nin en büyük ithalat kalemlerinden biri olan enerjide kendi kendimize yetebilmek, dış borcumuza olan etkisini minimuma getirmek, ülkemiz için kendimizi sorumlu gördüğümüz bir konu. Bunu gerçekleştirmek üzere çıkılan yolda sürdürülebilirlik hedeflerini kutup yıldızı olarak benimsiyor ve yatırımlarımızı yenilenebilir enerji teknolojileri alanında kuvvetlendiriyoruz. Bugün olduğu gibi değerli iş birliklerimiz ile çarpan etkisini ortaya çıkartıyoruz ve  iş birliklerinin enerji dönüşümünde önemli bir rol oynadığımızı biliyoruz.

2020’den beri geliştirdiğimiz İşimin Enerjisi projeleri arasında sağlık sektöründe gerçekleştirdiğimiz birçok enerji verimliliği uygulamaları var. Yurtiçi ve yurtdışındaki hastaneleri ile sağlık sektörüne yön veren bir kurum olan MLP Care ile Güneş enerjisi santrali projesinde ortak paydada buluşarak ülkemize ve doğaya değer katacak bir eser bırakmak, sağlık sektörünün de örnek alacağı bir projeye imza atmak hepimiz için mutluluk verici. Emeği geçen tüm arkadaşlarıma teşekkürler ederim” dedi.

Projenin arazi geliştirmesi de dahil olmak üzere, tüm izinlerin alınması ve anahtar teslimi kurulumunu gerçekleştireceğimiz proje hakkında CEO’muz Tolunay Yıldız şöyle konuştu: “YEO olarak 20. yılımıza girerken sektörün en yenilikçi kurumlarından biri olmayı hedefledik. Elektrik üretimi, iletim ve dağıtımdan enerjinin akıllı ve verimli kullanım ve uygulanmasına kadar enerjinin her alanına dokunan faaliyetler yürüterek ülke ekonomisine değer katıyoruz. ‘Bizce Mümkün’ sloganıyla sadece enerjinin dönüşümüne değil dünyanın dönüşümüne de katkı sağlıyoruz. YEO’nun Güneş enerjisi santralleri alanında 1000 MW’ın üzerinde proje geliştirme ve anahtar teslim kurulum tecrübesi bulunuyor. YEO’nun bu alanda devam eden 20 projesinin gücü 200 MW’ı aşıyor. MLP Care’in vizyonu ve Enerjisa Enerji’nin finansman modeliyle bu alanda bir ilki hayata geçirmekten dolayı mutluyuz.” dedi.

Hakkımızda;
Odağına dekarbonizasyon, desantralizasyon ve dijitalizasyonu (3D) alan otomasyon, elektrifikasyon ve teknoloji alanında lider çözüm ortağıyız.  YEO olarak, elektrik üretimi, iletim ve dağıtımından enerjinin akıllı ve verimli kullanımı ve uygulanmasına kadar tüm süreçte daha temiz bir dünya için çalışıyoruz. 3 kıtada 30 farklı ülkede gerçekleştirdiği 300’den fazla projeyle dünyanın her noktasına enerji ve endüstriyel çözümler ulaştırıyoruz. Türkiye’nin önde gelen teknoloji ve mühendislik şirketlerinden birisi olarak, 600’ün üzerinde çalışanıyla sektöründe lider mühendislik çözümleri sunmaktayız.

Enerji, su, petrol ve gaz, madencilik ve çimento gibi sektörleri yenilenebilir enerji, elektrifikasyon ve otomasyonla buluştururken; sunduğu dijital teknolojilerle de karbon emisyonunun azaltılmasına katkı sağlıyoruz. Eylül 2021 itibariyle hisseleri Borsa İstanbul’da işlem görmektedir, yatırımcılarımızdan aldığımız güçle yenilenebilir enerji, dijitalleşme, enerji depolama ve hibrit enerji çözümleri alanlarında büyümeye devam etmekteyiz.

MLP Care Hakkında;
“Herkes için sağlık” hedefiyle 1993 yılında kurulan Medical Park ile temelleri atılan MLP Care, 2013 yılında 20 yıllık sağlık deneyimi ile Liv Hospital’ı hizmete açtı. Grup şu anda toplam 29 Medical Park ve Liv Hospital şubesi ile yurtiçinde ve yurtdışında hizmet veriyor. Türkiye’nin sağlık turizmine önemli katkılar sağlayan grup, sağlık hizmet ihracat liderleri arasında yer alıyor. 2018 yılında bu yana halka açık olan şirket aynı zamanda iki markası ile de Turquality programına dahil. Bağımsız değerleme kuruluşu araştırmalarına göre Türkiye’nin en değerli 50 markasından biri ve sağlık sektöründe sürdürülebilirlik çalışmaları yapan ilk şirket.

Enerjisa Enerji Hakkında;
‘Herkes için daha iyi bir gelecek’ vizyonuyla sürdürülebilirlik ve teknolojinin çarpan etkisini kullanarak Türkiye’nin enerji dönüşümüne öncülük eden Enerjisa Enerji, ana iş kolları olan elektrik dağıtım ve perakende satış alanlarında Türkiye’nin yüzde 25’ine hizmet sunuyor. Sektörün en büyük oyuncusu olan Enerjisa Enerji, 14 ilde 10.6 milyon müşteriye ulaşarak 22 milyonu aşkın kullanıcıya elektrik dağıtım hizmeti sağlıyor. Enerjisa Enerji, İşimin Enerjisi markasıyla müşterilerine, yenilenebilir enerji, verimlilik ve yeşil enerji çözümleri sunarken; tamamuna hissesine sahip olduğu Eşarj ile Türkiye’nin ilk ve en hızlı şarj istasyonu ağını işletiyor. Ana sermayedarları Sabancı Holding ve E.ON olan Enerjisa Enerji’nin yüzde 20 hissesi halka açık olup Borsa İstanbul’da işlem görüyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir