Bataryasan Enterprise Europe Network Ödülü’nü kazandı
 1. Anasayfa
 2. Depolama

Bataryasan Enterprise Europe Network Ödülü’nü kazandı

0

Yenilikçi çözümleri ile öne çıkan Bataryasan, 2023 Enterprise Europe Network Ödülü’nü kazandı.

2023 Enterprise Europe Network Ödülü’nün İlham Veren Müşteri Deneyimi kategorisinde ödül, Türk şirketi Bataryasan’a verildi. Bataryasan’ın Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Doç. Dr. Mehmet Fatih Kaya, “Bu ödülün Avrupa Birliği’ndeki bilinirliğimizi daha da artıracağına inanıyoruz” dedi. Bataryasan, pil teknolojileri, yakıt pilleri, elektroliz cihazları, hidrojen üretim sistemleri ve tüketim malzemeleri tasarımı, üretimi ve danışmanlığı alanlarında uzmandır. Ek olarak, faaliyetlerimizi geliştirmek ve ürünlerimizi hedeflediğimiz müşterilere ulaştırmak için yeni bir döneme gireceğiz. Enterprise Europe Network’e, işbirliği, yeni pazarlar ve AB ülkelerinde yeni fırsatlar bulma konusunda bize yardımcı olduğu için minnettarız.

Bataryasan, 2020 yılında kuruldu ve müşterilerinin AB ve uluslararası sıfır emisyon hedeflerine ulaşmalarına yardımcı olmak için hidrojen enerji sistemlerine odaklandı.

Kaya, yeşil hidrojen üretimini, depolama sistemlerini ve pil teknolojilerini kullanarak akademik araştırmalardan endüstriyel çözümlere temel inovatif çözümlerini geliştirdiklerini belirtti. Bu ürünler, güneş, rüzgar ve diğer yenilenebilir enerji kaynaklarının depolama sistemlerine temiz enerji geçişi olarak kullanılabilir. Kaya, “Ürünlerimizin teknolojisinin arkasında endüstriyel tesislerdeki uygulama ihtiyaçlarını karşılamak için ölçeklendirilen laboratuvar deneylerimiz var” dedi.

Bataryasan’daki görevinin yanı sıra Dr. Kaya, Erciyes Üniversitesi’nde enerji dönüşüm sistemleri ve hidrojen enerjisi alanında araştırma görevlisi olarak çalışıyor. Erciyes Üniversitesi’nde 14’ten fazla üyesi olan H2FC Hidrojen Enerjisi Araştırma Grubu ve 40’ı aşkın üyesi olan VoltaCAR elektrikli ve hidrojenli araba projeleri, Kaya tarafından yönetiliyor.

Enterprise Europe Network ile ilgili olarak hangi önlemler alındı?

Bataryasan Enterprise Europe Network Temsilcisi ve Erciyes Teknopark sözcüsü Emre Altuntaş, yenilenebilir enerji sistemleri tarafından desteklenebilen elektrokimyasal hidrojen enerji sistemlerindeki bilimsel araştırmalarını ticarete dönüştürme aşamasında iki önemli engel ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti. İlk olarak, ürünlerinin üretim sürecinde gereken ana metaller de dahil olmak üzere ham malzemelere erişim sağlamak için finansman gerekiyordu. İkincisi, düşük karbonlu hidrojen enerji sistemlerinin sunabileceği fırsatları kamuoyuna duyurabilmemiz için destek gerekiyordu.  Bataryasan, Enterprise Europe Network ile iletişim kurmak için Erciyes Teknopark’taki küçük işletme kuluçka merkezinden destek aldı. Enterprise Europe Network, KOBİ’lere iş geliştirme fırsatları, finansmana erişim ve mali olarak sürdürülebilir bir şekilde büyümelerine olanak tanır. Ebeveynler çocuklarının gelişimini izlediklerinde nasıl gurur duyuyorlarsa, biz de bu uzun süredir sürdürülebilirlik, direnç, enerji ve yenilenebilir enerji alanlarında gelinen noktayı gördükçe gurur duyuyoruz.”

Bataryasan, Enterprise Europe Network Platformu ve Erciyes Teknopark’ın yardımıyla 2020 yılında TÜBİTAK’tan 200 bin TL (2020 yılında 24 bin Dolara eşdeğer) ve KOSGEB’ten 2021 yılında 600 bin TL (2021 yılında 40 bin 500 Dolara eşdeğer) hibe aldı. Bataryasan, bu ilk hibelerin ardından operasyonlarını genişleterek daha fazla yatırım arayışına girdi. Altıntaş, süreci şöyle anlattı: “2023 yılında şirketin belirlediği yeni hedefler doğrultusunda 5 milyon 600 bin TL (2023 yılında 300 bin Dolara eşdeğer) tutarında bir kitlesel yatırım fonu alındı.” En doğru kaynağa ulaşmak için çalışmalarımız hala devam ediyor.”

Bataryasan, bu finansman için önemli planları olduğunu belirten Dr. Mehmet Fatih Kaya, “Yakın gelecekteki en önemli hedefimiz, MW seviyeli elektrolizer ile konteyner tabanlı enerji depolama sistemlerini ülkemizde ve AB ülkelerinde kurmaktır.” Bu projeleri anahtar teslim olarak tamamladığımızda çok daha büyük bir şirket olacağız” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 1
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir