Enerjisa, Çanakkale Arıcılarına Ekipman ve Fidan Desteği Sağladı
 1. Anasayfa
 2. Çevre

Enerjisa, Çanakkale Arıcılarına Ekipman ve Fidan Desteği Sağladı

0

Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üretim şirketi Enerjisa Üretim, ağaçlandırma projeleriyle orman varlığına katkıda bulunmaya devam ediyor. Enerjisa Üretim, Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında Çanakkale Arıcılar Birliği ile işbirliği yaparak bal ormanına ekipman ve fidan sağladı.

Sabancı, Cumhuriyet Seferberliği kapsamında, Türkiye’nin en büyük özel sektör elektrik üretim şirketi Enerjisa, Çanakkale’de bir Üretim tesisi kurdu. Enerjisa Üretim, 2022 yılında kurulan iki bal ormanına ek olarak 2023 yılının sonuna kadar beş bal ormanı için fidan desteği sağlamayı planlıyor.

Enerjisa Üretim, proje kapsamında arıcılara isale hattından su havuzuna, yollardan arı sağım makinasına kadar arıcıların ihtiyaç duyduğu altyapıyı sağlamak için 150 adet beş çerçeveli ve iki katlı yerli arılı kovanı bağışladı. Çanakkale Arıcılar Birliğine üye 650 arıcının ve çevre illerde bulunan yaklaşık 350 gezgin arıcının, toplamda 1000 arıcı ve ailenin bal ormanlarından yararlanmasını amaçlamaktadır. En az 10.000 kovan arı sağımı ve 100 ton bal sağımı hedefleniyor.

Enerjisa Üretim Sürdürülebilirlik Mentoru Mehmet Evren Eynehan, “Bugün Akçansa ve Enerjisa Üretim çalışanları ve aileleri ile birlikte Sabancı Cumhuriyet Seferberliği kapsamında bir araya geldik” dedi. Yatırımlarımız ve mevcut santralimiz Çanakkale Enerjisa Üretim’de yer alıyor. Diğer şehirlerde olduğu gibi Çanakkale’de de topluma ve çevreye faydalı projeler yürütüyoruz. Bu kapsamda, bölgenin biyoçeşitliliğini artırmayı amaçlayan bal ormanı için fidan dikimini tamamladık. Projenin bir parçası olarak lavanta yolunu oluştururken, bölgedeki arıcılara gaz maskesi ve arıcı maskesi dağıttık.

 Enerjisa Üretim projesi kapsamında Çanakkale’de toplam 21 bal ormanı bitirmeyi planlıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir