Naturelgaz, 6,3 Büyüdü
 1. Anasayfa
 2. Gaz ve LNG

Naturelgaz, 6,3 Büyüdü

0

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Naturelgaz, 2023 yılının ilk dokuz ayında hacim olarak %6.3 artarak 173,5 milyon Sm3 gerçekleşti. Şirket, üçüncü çeyrekte 364,8 milyon TL’lik bir FAVÖK elde etti. İlk dokuz ay boyunca Naturelgaz yaklaşık 230 milyon TL yatırım yaptı.

Taşımalı doğal gaz pazarında faaliyet gösteren Global Yatırım Holding A.Ş. iştiraki Naturelgaz, 2023 yılı üçüncü çeyreğine ilişkin mali sonuçlarını açıkladı.

Dökme, Şehir gazı ve Oto CNG iş kollarında faaliyet gösteren şirket, 2023’ün üçüncü çeyreğine kadar Şehir gazı satışları ile müşteri portföyünü genişletmiştir. Geçen yılın aynı döneminde 84 ilçe ve belde şehir gazı hizmeti alırken, 2023 üçüncü çeyrekte 119 adete ulaştı. Şehir Gazı iş kolunda, doğal gaz dağıtım şirketlerine taşımalı yöntemle doğal gaz satışı yapan Naturelgaz, boru hattı şebekesine bağlı olmayan ilçe ve beldelerin doğal gaz ihtiyacını karşılamak için satış hacmini 2023 yılının üçüncü çeyreğine göre %67 artarak 74,1 milyon Sm3 seviyesine ulaştı.

Enflasyonist piyasa koşulları nedeniyle, Naturelgaz‘ın brüt kârı 2023 yılının ilk üç çeyreğinde yüzde 35 oranında azaldı ve bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 425,8 milyon TL oldu. Bu azalma, başta lojistik ve elektrik gibi maliyet kalemleri ve faaliyet giderlerindeki artışlardan kaynaklandı. Yatırımların amortisman giderleri arttıkça, karlılık da azaldı.Vergi öncesi olarak Naturelgaz, 2023 yılı üçüncü çeyreğine kadar 284,4 milyon TL kar elde etti.

Naturelgaz’ın CEO’su Hasan Tahsin Turan, şirket için 2023 yılının yatırım yılı olduğunu ve kapasite artırıcı ve maliyetleri azaltıcı yatırımlara devam ettiklerini belirtti. Bu yıl, kapasite artırıcı ve maliyetleri azaltıcı yatırımlara odaklandıklarını ve bu yatırımlar için yılın ilk üç çeyreğinde yaklaşık 230 milyon TL harcadıklarını söyledi. Yılın son çeyreğinde daha iyi bir finansal performans beklediklerini belirten Turan, “Sektörümüz gereği maliyetler doğrudan şirkete yansırken, bu maliyetleri bir süre müşteriye yansıtmadan üstlenmek zorunda kalıyoruz” dedi. GES’ler, çekiciler ve endüstriyel CNG tesisleri ile lojistik ve elektrik masraflarımızı düşürmeyi planlıyoruz. Bununla birlikte, basınç düşürme ekipmanlarının üretim tesislerine yatırım yaparak müşteri sahalarında kullanılan ekipmanların verimliliğini artırmak istiyoruz dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir