Bolivya, Çok Amaçlı Işınlama Merkezi ve Araştırma Reaktörü Gemisi İçin Tören Düzenlendi
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Bolivya, Çok Amaçlı Işınlama Merkezi ve Araştırma Reaktörü Gemisi İçin Tören Düzenlendi

0

Bolivya’nın El Alto şehrindeki Nükleer Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi (CNRTD) bölgesinde Çok Amaçlı Işınlama Merkezi (MIC) açılışı ve ülkenin ilk araştırma reaktörünün basınç tankının kurulumu dolayısıyla bir tören düzenlendi. Bolivya Nükleer Enerji Ajansı (ABEN) için Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, ülkenin ilk araştırma reaktörünü deniz seviyesinden 4 bin metre yükseklikte inşa ediyor. Bu araştırma reaktörü, dünyadaki en yüksek seviyedeki nükleer tesis olarak kabul ediliyor.

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, Bolivya Devlet Başkanı Luis Alberto Arce Catacora da video konferans yoluyla törene katıldı.

Araştırma reaktörü kompleksi, Bolivya’nın temel ve uygulamalı bilimsel araştırmalar yapmasına olanak tanıyacak ve lityum endüstrisi dahil olmak üzere çeşitli ekonomik sektörlerin gelişmesine yardımcı olacak. Araştırma reaktörü kompleksi, Rus teknolojisi kullanılarak inşa edilecektir. Araştırma reaktörü aynı zamanda radyoizotop üretecek ve nükleer tesiste çalışacak personeli eğitecek.

Bolivya Devlet Başkanı Arce Catacora, törende yaptığı konuşmada, “Çok amaçlı ışınlama merkezi sayesinde, tarımsal ürünleri işleyebilecek ve daha sonra uluslararası pazarlarda yer alabilmeleri için bu ürünleri gerekli standartlara uygun olarak ihraç edebileceğiz” dedi. Bu nedenle, çok amaçlı ışınlama merkezi bizim için çok önemlidir. El Alto’daki Nükleer Teknoloji Araştırma ve Geliştirme Merkezi’nin inşasında bize yardımcı olan Rosatom ile işbirliği sayesinde bu merkezin inşası mümkün olmuştur. 

Rosatom Genel Müdürü Alexey Likhachev, video konferans yoluyla katıldığı törende, “Deniz seviyesinden 4 bin metre yükseklikteki dünyanın en yüksek dağ metropolüne bir araştırma reaktörü basınç tankının yerleştirilmesi, tüm küresel nükleer endüstri için yeni bir rekordur” dedi. Bu, Bolivyalı ortaklarımızın başarılı işbirliği ve Rosatom’un uyguladığı benzersiz tasarım ve mühendislik çözümleri sayesinde elde edildi. Bugün ortaklarımızla birlikte çok amaçlı bir ışınlama merkezini ticari faaliyete açtık. Bolivya, Rusya’nın yardımıyla gelişmiş nükleer teknolojileri ekonominin önemli sektörlerinde başarıyla kullanıyor.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir