Brent petrolün varil fiyatı 78 dolar
 1. Anasayfa
 2. Petrol ve Akaryakıt

Brent petrolün varil fiyatı 78 dolar

0

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 78 dolardan işlem görüyor.

Dün 81,36 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,72 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı bugün saat 09.14 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,4 arttı. Beraberinde ise 78 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 74,55 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, ABD’nin ticari ham petrol ve benzin stoklarındaki düşüşün dünyanın en büyük petrol tüketicisinde talebin yüksek seyrettiği algısına yol açması etkili oldu.

ABD Enerji Enformasyon İdaresi (EIA), ülkedeki ticari ham petrol stoklarının yaklaşık 5 milyon 100 bin varil azaldığını belirtti. Buna göre 460 milyon 900 bin varile gerilediğini açıkladı. Piyasa beklentisi stokların 6 milyon 83 bin varil azalacağı yönündeydi.

Ticari ham petrol stoklarına dahil olmayan stratejik ham petrol stokları da 1 milyon varil düşüş yaşadı. Beraberinde ise 366 milyon 900 bin varil oldu.

Söz konusu dönemde ABD’nin benzin stokları ise 2 milyon 400 bin varil düştü. 221 milyon 100 bin varile geriledi. Ancak devam eden resesyon endişelerinin talepte düşüşe neden olabileceği belirtiliyor. Rusya’nın petrol ihracatındaki artışın arz fazlası yaratabileceğine yönelik endişeler de yankı yarattı. Buna göre dün fiyatlarda yüzde 4’ün üzerinde düşüşe sebep oldu.

Moskova’nın nisanda Rusya’nın batı limanlarından yüklediği petrolün günlük 2,4 milyon varilin üzerinde olacağı belirtildi. 2019’dan bu zamana kadarki en yüksek seviyeye ulaşacağı tahmin ediliyor.

Analistler, ABD’de makroekonomik verilerdeki karışık sinyallerin para politikasındaki belirsizliği artırdığını söyledi. Devam eden bilanço sezonunda duyurulan bazı zayıf kazançların yatırımcıların ekonomik yavaşlama endişelerini desteklediğini ifade ediyor.

Brent petrolde teknik olarak 78,24 ile 78,37 dolar aralığının direnç, 77,92 ile 77,73 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir