Brent petrolün varil fiyatı 78,34 dolar
 1. Anasayfa
 2. Petrol ve Akaryakıt

Brent petrolün varil fiyatı 78,34 dolar

0

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 78,34 dolardan işlem görüyor.

Dün 80,92 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 77,45 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.42 itibarıyla kapanışa göre yüzde 1,15 arttı. Buna göre fiyatı 78,34 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 72,23 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, büyük petrol tüketicisi Çin’de talep toparlanmasına ilişkin beklentiler etkili oldu.

OPEC dün yayımlanan aylık petrol piyasası raporunda, Çin’in petrol talebine yönelik olumlu öngörülerde bulundu.

OPEC, OECD dışı ülkelerde petrol talebi artış öngörüsünü, Çin’de Kovid-19 kısıtlamalarının kaldırılmasının ardından ekonomik aktiviteler iyileşti. Bununla birlikte Rusya’nın petrol talebinde beklenen iyileşme nedeniyle yukarı yönlü revize etti.

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, dün Energy İntellengence sitesine açıklama yaptı. Bu açıklamaya göre ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulanması olasılığının bulunduğunu söyledi. Ardından bu uygulamaya katılan hiçbir ülkeye petrol satmayacaklarını da belirtti.

Selman, OPEC ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun 5 Ekim 2022’de aldığı “2023’ün sonuna kadar üretimi günlük 2 milyon varil azaltma kararının” ise sürdürüleceğini kaydetti.

Bu açıklamalar, piyasalarda arz endişelerine yol açarak fiyatların yükselişini destekledi.

Amerikan Petrol Enstitüsü, ülkenin ham petrol stoklarında artış tahmin edildiğini açıkladı. Geçen hafta önceki haftaya göre yaklaşık 1 milyon 155 bin varil artış tahmin ediliyor. Piyasa beklentisi, stokların 555 bin varil artacağı yönündeydi.

Stoklardaki artış öngörüsü, dünyanın en büyük petrol tüketicisi ülkede fiyatları aşağı yönlü baskıladı.

Piyasalarda bugün ABD Enerji Enformasyon İdaresinin resmi stok verileri ve Uluslararası Enerji Ajansının aylık petrol piyasası raporu takip edilecek.

Brent petrolde teknik olarak 78,45 ile 78,83 dolar aralığının direnç, 78,07 ile 77,69 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir