Deprem bölgesindeki bazı illerde elektrik ve doğal gaz tahsilatı ertelendi
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Deprem bölgesindeki bazı illerde elektrik ve doğal gaz tahsilatı ertelendi

0

Depremlerden etkilenen bazı illerde elektrik ve doğal gaz tüketimlerine yönelik tahakkuk ve tahsilat işlemleri ertelendi. 31 Mayıs’a erteleme olduğu belirtildi.

Konuya ilişkin Cumhurbaşkanlığı Kararı Resmi Gazete’de yayımlandı.

Evi ağır ve orta hasarlı depremzedelerin elektrik ve doğal gaz borçları silindi.
6 Şubat’ta meydana gelen depremler nedeniyle zarar gören bazı illere yönelik esaslar belirlendi. Beraberinde tüketicilerin elektrik ve doğalgaz tüketimlerine yönelik tahakkuk ve tahsilat işlemlerinin ertelenmesine karar verildi.

Buna göre, Adıyaman Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde bulunan faal veya kullanılabilir durumda olan iletimden bağlı elektrik tüketicileri, orta gerilimden bağlı sanayi abone grubundaki elektrik tüketicileri, orta gerilimden bağlı “kamu ve özel hizmetler ile diğer abone” grubundaki elektrik tüketicileri haricindeki elektrik tüketicilerine yönelik ilgili tedarik şirketleri tarafından gerçekleştirilen tahakkuk ve tahsilat işlemleri 31 Mayıs’a (bu tarih dahil) kadar ertelendi.

Bu süredeki toplam elektrik tüketimine esas fatura bedeli taksitlendirilecek. Böylece Haziran ayı fatura ödeme döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilecek. Bu işlemler, ilgili tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülecek.

Doğal gaz tüketimine ilişkin tahakkuk ve tahsilat erteleme

Ayrıca, Adıyaman, Hatay, Kahramanmaraş ve Malatya illerinin tamamı ile Gaziantep ilinin İslahiye ve Nurdağı ilçelerinde ilgili bölgelerin doğal gaz dağıtım şirketlerinden veya tedarik şirketlerinden doğal gaz temin eden tüm konut aboneleri ile yıllık tüketimi 100 bin standart metreküp ve altında olan diğer tüm tüketicilerin doğal gaz tüketimlerine ilişkin tahakkuk ve tahsilat işlemleri de 31 Mayıs’a (bu tarih dahil) kadar ertelendi.

Yani Haziran ayı fatura döneminden itibaren gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda tahsil edilecek. İlgili doğal gaz dağıtım şirketleri ile tedarik şirketleri tarafından başvuru şartı aranmaksızın yürütülecek.

Kamu tüzel kişiliğini haiz aboneler ve genel aydınlatma aboneleri bu karar kapsamı dışında tutulacak.

Finansman, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak

Elektrik tüketimlerine yönelik tahsilat ertelemelerinden kaynaklı finansman ihtiyacına yönelik finansman maliyeti de karşılanacak. Buna göre Umumi Hayata Müessir Afetler Dolayısıyla Elektrik ve Doğal Gaz Tüketim Bedelleri Tahakkuk ve/veya Tahsilatlarının Ertelenmesi Hakkında Yönetmelik hükümleri çerçevesinde Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanıyor olacak.

Doğal gazda ertelenen tutarlar kadar ilgili doğal gaz dağıtım şirketlerinin BOTAŞ’a yapacakları ödemeler de taksitlendirilecek. Sonrasında bu tutar öteleme sonrasında gecikme zammı olmaksızın eşit taksitlerle 6 ayda BOTAŞ’a ödenecek.

Son olarak söz konusu ertelemeden kaynaklı finansman maliyeti Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bütçesinden karşılanacak.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir