Dördüncü Sondaj Gemimiz 19 Mayıs’ta Türkiye’de!
 1. Anasayfa
 2. Gaz ve LNG

Dördüncü Sondaj Gemimiz 19 Mayıs’ta Türkiye’de!

0

7 Mart’ta Güney Kore’den yola çıkan ve şu an Batı Afrika açıklarında seyrine devam eden 4’üncü sondaj gemimiz, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’de olacak. Sondaj gemisinin adının “Alparslan” olacağı düşünülüyor.

Karadeniz’deki 540 milyar metreküplük doğalgaz keşfinin ardından hidrokarbon arama çalışmalarına hız kazandıran Türkiye, bir yandan da gemi filosunu genişletiyor. Fatih, Yavuz ve Kanuni’nin ardından Türkiye’nin 4’üncü sondaj gemisi filoya katılıyor. Edinilen bilgilere göre, 7 Mart’ta Güney Kore’den yola çıkan ve şu an Batı Afrika açıklarında seyrine devam eden 4’üncü sondaj gemisi, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nda Türkiye’de olacak..

Dünyadaki 5 Gemiden Biri

Dünyada bu sınıfta toplam beş gemi bulunurken, bunlardan birisi artık Türkiye filosuna ait.

Uzunluğu 238m, genişliği 42m, kule yüksekliği 104m ve ağırlığı 68 bin groston olan yeni sondaj gemisi, özellikleriyle de dikkat çekiyor. Sondaj için 12 bin 200 metre derinliğe kadar inebilecek olan gemi, 3 bin 600 metre derinliğe kadar da operasyon yapabilecek. 200 kişilik de mürettebat kapasitesi bulunan gemi, sondaj operasyonunu gerçekleştirecek ekibi taşıyacak. Diğer yandan, 7’nci nesil üstün teknolojiyle donatılan gemide aktif konumlandırma sistemi bulunuyor. Çift kulesi ve 2 adet güvenli 7 ram BOP sistemi olan geminin her iki kulesinde de dalga sönümleme amaçlı (CMC) sistemi yer alıyor. Ayrıca gemide, Basınç Kontrollü Sondaj (MPD) sistemi kullanılıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir