Suudi Arabistan Petrol Bakanı Bin Selman: Tavan fiyat uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağı
 1. Anasayfa
 2. Petrol ve Akaryakıt

Suudi Arabistan Petrol Bakanı Bin Selman: Tavan fiyat uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağı

0

Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz Selman, ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığının olduğunu belirtti. “Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız” dedi.

Suudi Arabistan resmi haber ajansı SPA’ya göre Enerji Bakanı Bin Selman, Energy İntellengence’e açıklamalarda bulundu.

Bin Selman, ülkesinin petrol üretimini azaltacağını söyledi. “Diğer ülkeler de aynı uygulamayı yaparlarsa şaşırmam” ifadelerini kullandı.

Bin Selman, “NOPEC” tasarısı ile tavan fiyat dayatmanın genişletilmesi arasında büyük bir fark olduğunu belirtti. “bunun petrol piyasası üzerindeki potansiyel etkilerinin benzer olduğunu” kaydetti.

Ülkesinin petrol ihracatına tavan fiyat uygulama olasılığının olduğunu belirten Suudi Arabistan Enerji Bakanı Abdulaziz bin Selman, şunları kaydetti:

“Tedariklerimize bunu uygulayan hiçbir ülkeye petrol satmayacağız. Bunlar, netlik ve istikrara büyük ihtiyaç duyulan bir zamanda yeni riskler ve belirsizlik getiriyor. Bu tür politikaların kaçınılmaz olarak piyasa istikrarsızlığını ve dalgalanmaları artıracağını yeniden vurguluyorum.”

Petrol ihraç Eden Ülkeler Örgütü’ne (OPEC) karşı “Petrol Üreten ve İhraç Eden Kartellere Hayır (NOPEC)” adlı yasa tasarısı ilk defa 2000 yılında ortaya çıkmış ve yasalaşması için daha önce 16 kez ABD Kongresi’ne sunulmuştu.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir