Aksa Enerji, yurt dışı yatırımlarıyla net kârını 3’e katladı 
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Aksa Enerji, yurt dışı yatırımlarıyla net kârını 3’e katladı 

0

2021 yılında, Özbekistan’da tarihinin en büyük yurt dışı yatırımına imza atan Aksa Enerji, 7 ülkede büyüyen operasyonları ile yıl sonu finansallarında rekorlara imza attı. 

Rekor net kâr: %257 artışla 1,68 milyar TL

Rekor ciro: %92 artışla 13,9 milyar TL

Rekor FAVÖK: %74 artışla 2,6 milyar TL

Rekor yatırım: 470 milyon ABD doları

İSTANBUL – Aksa Enerji, 2021 yılı 12 aylık konsolide finansal sonuçlarını Kamuyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) açıkladı. 7 ülkede faaliyet gösteren şirket, Özbekistan’da tarihinin en büyük yurt dışı yatırımına imza attığı 2021 yılını rekor finansal sonuçlarla taçlandırdı. Döviz bazlı getirilerinin katkısıyla konsolide ana ortaklık net kârını bir önceki yıla göre 3 katından fazla artıran Aksa Enerji, kârlılığını 1,68 milyar TL’ye yükseltti. Şirketin cirosu ise bir önceki yıla göre yüzde 92 artışla 13,9 milyar TL seviyesine ulaştı. 

Covid-19 salgınının etkilerinin devam ettiği, dünya çapında enerji krizinin yaşandığı 2021 yılında hem finansal hem de operasyonel anlamda pek çok başarıya imza atan Aksa Enerji, yurt içi ve yurt dışı operasyonlarından elde ettiği gelirler ile Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kârını (FAVÖK) bir önceki yıla göre yüzde 74 artırarak 2,6 milyar TL’ye taşıdı. 

Cemil Kazancı: “Ülke ekonomisine değer katan yatırımlarımızı sürdüreceğiz”

Şirketin finansal performansını değerlendiren Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı“2021 yılı bizim için başarıların, rekorların yılı oldu. Asya ve Afrika’daki yatırımlarımız sayesinde net kârımızı 1,68 milyar TL ile 3 katından fazla artırdık, FAVÖK ve ciroda rekor büyüme kaydettik. 470 milyon ABD doları yatırımla, tarihimizin en büyük yurt dışı yatırımını hayata geçirdiğimiz 2021 yılında, net finansal borçlarımızın FAVÖK’e oranı ise düşmeye devam etti ve sektör ortalamasının çok altında bir seviye olan 1,74 çarpan olarak gerçekleşti.” ifadesine yer verdi.

Gelecek dönem beklentileri hakkında oldukça olumlu konuşan Kazancı, “Yeni dönemde Özbekistan santrallerimiz ile döviz bazlı gelirlerimizi artırmaya devam edeceğiz. 2022 yılında da yarısı yurt dışında olmak üzere 2.700 MW’tan fazla kurulu gücümüz ile çalışmalarımıza ara vermeden hem ülkemize hem de faaliyet gösterdiğimiz bölgelere değer katmak için tüm gücümüzle çalışmayı sürdüreceğiz.” dedi. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir