Hattat Enerji Amasra’daki kömür ocağında lavvar tesisi kuracak
 1. Anasayfa
 2. Kömür

Hattat Enerji Amasra’daki kömür ocağında lavvar tesisi kuracak

0

Hattat Enerji, Bartın’ın Amasra ilçesinde çıkarılan taş kömürünün yıkanması ve zenginleştirme işlemine tabii tutulması amacıyla Kömür Hazırlama Tesisi kuracak.

Hattat Enerji ve Maden Ticaret A.Ş. tarafından Bartın İli, Amasra İlçesinde 86970 numaralı kömür sahasından çıkarılan tüvenan taşkömürünün yıkama ve zenginleştirme işlemine tabi tutulacağı Lavvar (kömür hazırlama) Tesisi kurulacak. Kurulacak olan Lavvar Tesisi’nin kapasitesi saatte 200 ton olacak. Projenin değeri yaklaşık 42 milyon TL olarak öngörülüyor.

Proje kapsamında Lavvar Tesisi’nden çıkacak ürünlerin depolanacağı Lavvarlanmış Kömür Stok Sahaları ve tesiste oluşacak pasa/şist malzemesinin depolanacağı alanlar yer alıyor.

Kurulması planlanan 200 ton/saat kapasiteli lavvar tesisinde kömürlerin yıkanması sonrası elde edilen temiz kömür, civardaki termik santrallere satılması hedefleniyor. Bununla birlikte uygun ısıdaki kömürler gerekirse boyutlarına göre piyasaya ısınma amaçlı arz edilebilecek. Lavvar tesisinde temiz kömüre ilave olarak ayrıca elde edilecek ara ürünün (mikst) yine düşük kazan kapasiteli civar santrallere satılarak değerlendirilmesi planlanıyor.

Sahadan 2045 yılına kadar 56 milyon ton işletilebilir rezervin tüvenan olarak çıkarılması ve yıkama işleminden sonra 43.466.842 ton satılabilir kömür elde edilmesi planlanıyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir