Türkiye’nin ilk ‘maden lisesi’ açıldı
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Türkiye’nin ilk ‘maden lisesi’ açıldı

0

TÜMAD Madencilik tarafından yapımı tamamlanan, Türkiye’nin ilk madencilik lisesi Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İvrindi Altın ve Gümüş Madeni İşletmesi’nin açılışı yapıldı.

Balıkesir’in İvrindi ilçesinde TÜMAD Madencilik tarafından yapımı tamamlanan, Türkiye’nin ilk madencilik lisesi Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ile İvrindi Altın ve Gümüş Madeni İşletmesi’nin açılışı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer’in katılımıyla yapıldı.

İvrindi’de 2018 yılında temelleri atılan, yapımının tamamlanmasıyla da Milli Eğitim Bakanlığı’na teslim edilen Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2020-2021’de pandemi nedeniyle uzaktan eğitime başladı. Madencilik sektöründe ihtiyaç duyulan ara elaman gereksinimini karşılamak amacıyla, Türkiye’de ilk olma özelliği taşıyan Nurettin Çarmıklı Madencilik Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin açılış törenine Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez ve Milli Eğitim Bakanı Mahmut Özer katıldı. TÜMAD Madencilik tarafından yapımı üstlenilen ve yaklaşık 11 milyon liraya mal edilen lisede, konferans salonundan kütüphaneye, müzik ve resim odalarından laboratuvarlara kadar birçok alan yer alıyor. Maden sahalarında bulunan ve yaklaşık 1 milyon lira maliyetle yapılan maden laboratuvarı da öğrencilerin kullanımında bulunuyor.

.

BAKAN DÖNMEZ, İSTİHDAM SÖZ ALDI

Türkiye’nin ilk madencilik lisesindeki 134 öğrenci için Nurol Holding’den, mezuniyet sonrası için istihdam, iş garantisi sözü alan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in jesti, öğrenciler, öğretmenler ve veliler tarafından coşkuyla karşılandı. Bakan Dönmez, okulun her biri 34 öğrenci kapasiteli 16 derslikten oluştuğunu belirterek, “Lisemiz, tam kapasite faaliyete geçtiğinde 544 öğrencimiz burada öğrenim görecek. Kütüphanesinden laboratuvarlarına, konferans salonundan resim odasına kadar okulumuz, her türlü sosyal ve fiziksel ortama sahip. TÜMAD ile yapılan protokolle, okulumuza 1 milyon liralık maden laboratuvarı kuruldu. Böylece öğrencilerimiz maden teknolojilerini birebir deneyimleyeceği bir ortama kavuşmuş olacak” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir