Yenilenebilir Enerji Kurulu Seviyesi Yüzde 54’e Ulaştı
 1. Anasayfa
 2. Yenilenebilir

Yenilenebilir Enerji Kurulu Seviyesi Yüzde 54’e Ulaştı

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Bugün yenilenebilir enerji kurulu gücümüz yüzde 54 seviyesine ulaştı. Son 3 yıldır devreye aldığımız kurulu gücümüzün neredeyse tamamına yakını yenilenebilir enerji kaynaklı. 2017’den bu yana enerji verimliliği uygulamalarından 1 milyar dolardan daha fazla bir tasarruf sağladık.” dedi.

Burdur’da Maden Sanayi İşverenleri Sendikası (MASİS) ile bir mermer işletmesinin düzenlediği maden rehabilitasyon sahasındaki ağaç dikim törenine katıldı.Tören’de Bakan Dönmez, yenilenebilir enerji ve enerji verimliliğinde ciddi mesafeler kat ettiklerine vurgu yaparak “Bugün yenilenebilir enerji kurulu gücümüz yüzde 54 seviyesine ulaştı. Son 3 yıldır devreye aldığımız kurulu gücümüzün neredeyse tamamına yakını yenilenebilir enerji kaynaklı. 2017’den bu yana enerji verimliliği uygulamalarından 1 milyar dolardan daha fazla bir tasarruf sağladık.Madencilik tarafında ise Kovid-19 salgınına rağmen mevcut üretim rakamlarımızı ve pazarlarımızı koruduk. Bu yıl 11 ayda 5 milyar doların üzerinde maden ihracatı gerçekleştirdik. Yıl sonu hedefimiz ise 6 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşmak.”

“Madencilikte taviz vermediğimiz iki kırmızı çizgimiz var: İş sağlığı, güvenliği ve çevre” 

Madenciliğin günümüz teknolojisinin ve pek çok sektörün altyapısını oluşturduğunu vurgulayan Bakan Dönmez, “Ekonominin vazgeçilmez unsurlarından biri. Sahip olduğu yüksek katma değer ve istihdam kapasitesiyle sürekli büyümesi, geliştirilmesi ve desteklenmesi gereken bir sektör. Çünkü madencilikte yatırımcı, millet, devlet, madenciliği besleyen alt sektörler kazanıyor. Hele ki üretim ve ihracat odaklı yeni büyüme modelimizde madencilik ekonomiyi besleyen en kritik sektörlerden biri haline gelecek. Madencilikte hiçbir zaman taviz vermediğimiz iki kırmızı çizgimiz var. İş sağlığı, güvenliği ve çevre” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir