Kalyon’un Karapınar GES’ine İngiliz kredisi
 1. Anasayfa
 2. Güneş

Kalyon’un Karapınar GES’ine İngiliz kredisi

0

General Electric, Birleşik Krallık İhracat Kredisi Ajansı aracılığıyla Kalyon Enerji’nin Konya’daki Karapınar RES projesini finanse edecek. 

General Electric (GE) ve Birleşik Krallık İhracat Kredisi Ajansı UK Export Finance (UKEF), Kalyon Enerji’nin Konya’nın Karapınar ilçesindeki 1.35 GW’lık Karapınar Güneş Enerjisi Santrali (GES) projesinin finansmanı için anlaşmaya vardı. 

11km uzunluğunda ve 3km genişliğindeki alana yayılan Karapınar GES projesi, 2.600 futbol sahası büyüklüğünde bir alanı kaplıyor. 

UKEF projeye 291 milyon dolarlık ihracat kredisi garantisi verdi. UKEF garantisi, şimdiye kadar bir güneş enerjisi projesine sağlanan en yüksek tutarlı garanti oldu. Projenin finansmanı, ana düzenleyici ve UKEF garantörlüğünün kredi sağlayıcısı olan J.P. Morgan tarafından desteklenecek.

GE Energy Financial Services Küresel Kamu Sermayesi Lideri Guto Davies, Karapınar GES’in finansmanı hakkında, “Türkiye’nin en önemli yenilenebilir enerji projelerinden birini gerçekleştirmekten ve bu vesileyle GE’nin ABD dışındaki ilk flexinverter güneş enerjisi santrali teknolojisini devreye almak üzere bir kez daha UKEF ile iş birliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Bu iş birliği, müşterilerimize sürdürülebilir, güvenilir ve uygun fiyatlı enerji sağlayan GE projeleri için rekabetçi finansman sunmamıza olanak tanıyor” diye konuştu. 

2 MİLYON HANENİN ENERJİ İHTİYACI KARŞILANACAK

Uluslararası Ticaret Bakanı ve Birleşik Krallık COP26 Başkanlığı Uyum ve Dayanıklılık Uluslararası Temsilcisi Anne-Marie Trevelyan ise UKEF’in yenilenebilir enerjiyi Birleşik Krallık dışındaki ülkelerde de teşvik ettiğini kaydetti ve şunları ekledi, “UKEF, Birleşik Krallık’ı küresel yeşil enerji dönüşümünün merkezine koyuyor. Sağladığımız 200 milyon sterlinin üzerindeki destekle, Türkiye’deki iki milyon hanenin güneş enerjisinden faydalanmasına yardımcı oluyoruz. İklim kriziyle mücadelede Birleşik Krallık’ın attığı kararlı adımlar tek başına yeterli değil. UKEF’in finansmanı,  diğer ülkeleri de yenilenebilir enerjiye yatırım yapmaları için teşvik ediyor.” 

GE Yenilenebilir Enerji, Kalyon Enerji’nin 267 MW’lık Karapınar Faz I GES’in flexinverter GES ünitesinin devreye alma çalışmasını tamamladı. 2022 yılı sonunda tamamlanması beklenen tesis, Türkiye’de yaklaşık 2 milyon hanenin, elektrik enerjisi ihtiyacını karşılayacak. Proje, Enerji Bakanlığı’nın, Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı (YEKA) programı kapsamında, 2017 yılında başlatılan ilk Türk güneş enerjisi YEKA ihalesinin de bir parçası oldu. 

CHANDRA: TÜRKİYE’DE MUAZZAM GES POTANSİYELİ VAR

GE Yenilenebilir Enerji Yenilenebilir Hibrit Sistemler CEO’su Prakash Chandra da Türkiye’nin GES potansiyelinin muazzam olduğunu belirtti ve “Bu potansiyel, bu doğal enerji kaynağının şebekeye güvenilir şekilde ve tesis ölçeğinde entegre edilmesine yardımcı olacak akıllı çözümlerle ele alınabilir. Bu projelerde Kalyon Enerji ile beraber çalışmaktan heyecan duyuyoruz ve Türkiye’de yenilenebilir enerji penetrasyonunun artırılabilmesini sağlayacak fırsatlar için sabırsızlanıyoruz” diye konuştu. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir