Turkcell, İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’ni satın alacağını duyurdu
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

Turkcell, İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’ni satın alacağını duyurdu

0

Ülkemizin önde gelen GSM operatörlerinden olan Turkcell, İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’ni (RES) satın alıyor. Turkcell, İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’ni (RES) bünyesinde bulunduran Boyut Grup Enerji’yi satın edinmek için hisse görev sözleşmesi imzaladığını duyurdu.

Söz konusu adım Turkcell’in 2030 yılına kadar elektrik tüketimini yenilenebilir kaynaklardan karşılama ve 2050 yılına değin net sıfır karbon olma hedefleri dahilinde atıldı. Devir, ilgili mercilerden gerekli izinlerin ve ön şartların tamamlanması ardından gerçekleştirilecek.

Sürdürülebilirlik yaklaşımları doğrultusunda yenilenebilir enerji yatırımlarının hayata geçirilmesine öncülük ettiklerini ve çevre dostu kaynaklardan elektrik karşılayan bir şirket haline gelmeyi hedeflediklerini bildiren Turkcell Genel Müdürü Murat Erkan, bu gaye doğrultusunda 2020 yılında öz tüketim modeli ile ürettikleri elektriğin, bin 230 hanenin 1 takvim elektrik tüketimine karşılık gelecek büyüklüğe ulaştığını da sözlerine ekledi.

Turkcell’in geçtiğimiz dönemlerde yaptığı enerji yatırımlarından da bahseden Erkan, önümüzdeki dönemde de yenilenebilir enerji üretimi ile ilgili projeleri sürdürmeyi hedeflediklerini de açıkladı. İzmir Karadağ Rüzgar Enerjisi Santrali’nin yüksek imal verimliliğine de aksan yapan Erkan, Turkcell’in sürdürülebilirlik odağını güçlendirmeyi ve çevreye bıraktığı müsade daha da azalmasını amaçladıklarını da belirtti.

2016 yılında devreye alınan santralin lisans süresinin 2057 yılına değin dek devam edeceğini de ekleyelim. Paylaşılan bilgilere kadar Turkcell, işletme değerinin 29,6 milyon dolar olarak belirlendiği Ebat Grup Enerji’nin satın alımında, şirketin net borçları ardından 11,5 milyon dolar tutarında peşin para çıkışı gerçekleştirecek.

Toplam kurulu gücü 18 MW olan İzmir Karadağ RES’in yılda yaklaşık 67,5 GWh’lik bir üretim gerçekleştirme kapasitesi bulunuyor. Bu sayede 22 bin 500 konutun yıllık elektrik ihtiyacını karşılayabilecek olan santralin 2026 yılı sonuna kadar devlet alım garantisi bulunduğundan, 2021-2026 arası dönemde takvim gelirinin takriben 5 milyon dolar olması bekleniyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir