Türkiye’nin en yüksek rakımlı Rüzgar Enerji Santrali Van’da kuruldu
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

Türkiye’nin en yüksek rakımlı Rüzgar Enerji Santrali Van’da kuruldu

0

En yüksek rakımlı Rüzgar Enerji Santrali (RES) Van’ın Gevaş ilçesine kuruldu. Gevaş ilçesinde yaklaşık 2 bin 900 rakımda kurulan 53,2 megavatlık RES ile 50 bin hanenin elektrik ihtiyacı karşılanacak.

​Güneş enerjisinden elektrik üretilebilecek bölgeler arasındaki 28 il arasında en yüksek ikinci sırada yer alan Van, aynı zamanda Türkiye’de rüzgâr enerjisinden elektriğin üretilebileceği en verimli şehirler arasında da gösteriliyor.

Van’ın bu potansiyelinin ekonomiye kazandırılması için 3 yıllık çalışma sonrası 55 milyon dolarlık yatırımla 14 rüzgâr türbininin yer aldığı RES kuruldu.

Van’ın Gevaş ilçesindeki Balaban mevkiinde kurulan ve 53,2 megavat kapasiteye sahip santral, 50 bin hanenin enerji ihtiyacını karşılayacak.

Türkiye’nin rüzgâr haritasını çok iyi analiz ettiklerini ve Van’daki santralle Doğu Anadolu’nun rüzgar enerjisi  potansiyeline bugüne kadar ki en büyük yatırımı yaptıklarını belirten FİBA Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Murat Özyeğin; Van, Balıkesir, Yalova ve İstanbul Çatalca’da kurulan 4 yeni rüzgar enerjisi santrali yatırımının üretime başladığını vurguladı.

FİNA Enerji Genel Müdürü Koray Kıymaz da bağlama RES projesine başlarken çok cesur bir yatırım kararı verdiklerini ifade ederek, projeyi devreye almış olmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. 

Van’daki bağlama RES’in, 2021 yıl ortasına kadar tam kapasiteyle faaliyete geçirilmesi planlanıyor. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir