Uranium One, İtalyan Biyoyakıt Pazarına Girdi
 1. Anasayfa
 2. Bioenerji

Uranium One, İtalyan Biyoyakıt Pazarına Girdi

0

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un bir bölümü olan Uranium One, İtalyan biyoyakıt pazarına girdi. Şirket, ürettiği ilk parti odun peletlerini İtalya’ya teslim etti. Ağırlığı 3 bin tonun üzerinde olan ürün, ülkeye deniz yoluyla ulaştırıldı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerde bulunan Uranium One Genel Müdürü Andrey Shutov, “İtalya katı biyoyakıt pazarı istikrarlı bir büyüme gösteriyor. Önümüzdeki dönemlerde İtalyan müşterilerle işbirliğini geliştirmeyi planlıyoruz. İkinci teslimatımızı da Aralık ayında gerçekleştirmeyi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Uranium One, Avrupa biyokütle pazarına girmenin ön şartı olan uluslararası sertifikalarını 2019 yılında aldı. Şirketin aldığı sertifikalar arasında, ahşap ürünlerin sorumlu bir şekilde yönetilmesi ve taşınması için gereken şartlara uygunluğu gösteren FSC sertifikasının yanı sıra, çevre dostu ve enerji verimliliği sağlayan biyokütle üretimini onaylayan SBP sertifikası da bulunuyor.

Uranium One’ın 2021 sipariş portföyü şimdiden 60 bin tona ulaştı. Şirket, şu anda 5 milyon Euro’nun üzerinde sözleşme yapıyor.

**

Biyoyakıt ticareti, devlet kurumu Rosatom’un, düşük karbonlu enerji ve yenilenebilir kaynakların geliştirilmesi stratejisi kapsamında kurduğu, Uranyum One’ın umut verici yeni bir iş kolu olarak görülüyor.

Biyoyakıt üretiminde, talaş, odun yongası, ince gövdeler ve ağaç dalları gibi tomruk ve ağaç işleme atıkları kullanılıyor. Bu da orman kaynaklarının sorumlu kullanımını teşvik ediyor.

Bölgesel ortaklar ürünü dağıttığı için İtalya’daki Rus odun peletlerinin son tüketicisi hane halkları. Ülkede, özel hanelerde yaklaşık 1 milyon odunsu biyokütle kazanı bulunuyor. Bu sayı da, Almanya’dan 5 kat daha fazla.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir