Shell, Yeniden Yapılanmaya Giderek 9 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak
 1. Anasayfa
 2. Petrol ve Akaryakıt

Shell, Yeniden Yapılanmaya Giderek 9 Bin Kişiyi İşten Çıkaracak

0

Shell, koronovirüs, salgın ve petrol fiyatları bahanesiyle 9bin kişiyi işten çıkarmayı planlıyor. Kriz nedeniyle ciddi zarara uğrayan İngiltere-Hollanda ortaklığındaki Shell tarihindeki en büyük yapılanmaya gidiyor. Yaklaşık 9bin civarında çalışanını işten çıkaracağını duyuran şirket yeniden yapılanacağını bildirdi.

Dünya genelindeki 70 ülkede, 83 bin kişiyi istihdam eden petrol şirketinde, işten çıkarmalar 2022 yılı sonuna kadar devam edecek. Şirket, hangi ülkelerdeki çalışanların işten çıkarılacağına ilişkin bir açıklama yapmadı.

Şirket bünyesindeki bin 500 çalışan, gönüllü kıdem tazminatı programından yararlanmak için başvuruda bulundu. Bunların dışında işten çıkarılacak olanlar ise, Shell yönetimi tarafından belirlenecek.

Yeniden yapılanma ile Shell, yıllık 1,7 ile 2,1 milyar euroluk tasarruf sağlayacak.

Shell CEO’su Ben van Beurden, Temmuz ayı sonunda yarı yıl rakamalarını açıkladığı toplantıda, koronavirüs krizinin etkileri nedeniyle yeniden yapılandırmaya gidileceğini açıklamıştı.

2020’nin ilk yarısında 18,1 milyar dolar zarar etti

Shell, koronavirüs salgının da etkisiyle talebin azalması ve petrol fiyatlarının düşmesi nedeniyle, 2020’nin ilk 6 ayında 18,1 milyar dolar zarar bildirdi. İngiltere-Hollanda grubu, Shell’in beklenen zarar olasılığına karşı, 16,8 milyar dolar mahsup etmek zorunda kalmıştı.

Shell, önümüzdeki 10 yıl içinde, petrol ve gaz üretimini yüzde 40 azaltmayı ve yenilenebilir enerji yatırımlarını on kat arttırmayı hedefliyor.

Hollanda’daki merkezlerinde 10 bin kişiyi istihdam eden Shell’in, Türkiye’de de yaklaşık 700 çalışanı bulunuyor. Şirket, Türkiye’de 15 bin kişiye de dolaylı olarak istihdam sağlıyor.

Yazı Kaynakları
BBC News
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir