Enerji Depolamada Pil Yerine Sıvılaştırılmış Hava Kullanılacak
 1. Anasayfa
 2. Depolama
Trendlerdeki Yazı

Enerji Depolamada Pil Yerine Sıvılaştırılmış Hava Kullanılacak

0

İngiltere’de üretim fazlası elektriği, tüketimin yüksek olduğu saatlerde kullanmak üzere havayı sıvılaştırarak depolayan bir enerji santrali için çalışmalara başlandı.

Santral bu yöntemle çalışan ilk büyük enerji santrali olacak. Geceleri rüzgar türbinlerinin ürettiği elektriği kullanacak santral, havayı -196 dereceye kadar soğutacak. Hava o derecelerde sıvılaşıyor.

Gündüz elektriğe talep arttığında ise sıvı hava ısıtılacak ve genişleyen hava bir türbinin içinden geçirilerek elektrik üretmesi sağlanacak. Manchester yakınlarındaki tesiste 50 bin evin beş saatlik ihtiyacını karşılayacak kadar enerji depolanabilecek.

Kendi kendini eğiten mucit Peter Dearman tarafından icat edilen sistem İngiliz hükümetinden 10 milyon sterlinlik bir hibe alarak mevcut aşamaya ulaştı.

Bu konuyla ilgili Peter Dearman BBC’ye bazı açıklamalarda bulunmuş. Dearman,” ok heyecanlıyım. Farklı enerji depolama araçlarına ihtiyacımız var ve sıvılaştırılmış havanın da onlardan biri olacağına inanıyorum. Piller kısa vadeli depolama için çok iyi. Fakat uzun vadeli depolama için çok pahalılar. Sıvılaştırılmış hava da burada devreye giriyor.” şeklinde konuşmuş.

Bu durum bize şunu gösteriyor ki pillerin yerine sıvılaştırılmış havada kullanarak enerji depolama çok daha düşün yatırım maliyetleri ile karşılanabilecek. Ayrıca pillerde kullanılan metal ve bünyesindeki ağır metal minerallerinin azalması ve tükenmesinin de önüne geçilecektir.

Yazı Kaynakları
BBC News
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir