Nükleer Santraller Zirvesi’nde Kadın Liderler Oturumu
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Nükleer Santraller Zirvesi’nde Kadın Liderler Oturumu

0

Nükleer Endüstrisinde Kadınların Artan Liderliği

 1. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te, “Nükleer Endüstrisinde Yüksek Teknoloji ve İnovasyon Gelişiminde Kadın Liderliği” oturumu düzenlendi. Women in Nuclear – WiN Türkiye ve Rosatom Kadın Topluluğu tarafından gerçekleştirilen oturumda, Rusya, Türkiye ve Mısır temsilcileri nükleer endüstride kadınların desteklenmesine yönelik programları ve profesyonel gelişim fırsatlarını ele aldı.

Oturumun Amacı ve Katılımcıları

Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenlenen zirvede, “Nükleer Endüstrisinde Yüksek Teknoloji ve İnovasyon Gelişiminde Kadın Liderliği” konulu uluslararası oturum yapıldı. Oturumda, kadın profesyonellerin güçlendirilmesi ve nükleer enerji sanayisinin sürdürülebilir gelişimi tartışıldı. Oturumu, Rusya Nükleer Kadınlar Derneği’nin Türkiye Büyükelçisi Sona Valieva yönetti. Konuşmacılar arasında; Rosatom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tatyana Terentyeva, Eurasian Kadınlar Forumu Konseyi Başkanı Galina Karelova, Nükleer Endüstrisinde Kadınlar Derneği Kurucu Ortağı Alexandra Ryabykh, WiN Türkiye Başkanı B. Gül Göktepe, WiN Afrika Başkanı Soheir Korraa ve Dr. Deniz Öner yer aldı.

Rosatom’da Kadınların Rolü

Rosatom İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Tatyana Terentyeva, Rosatom’un çalışanlarının %33’ünün kadın olduğunu belirtti. Üst düzey yöneticilerin %20’si ve orta düzey yöneticilerin %24’ü kadınlardan oluşuyor. Bilim bölümünde ise kadın oranı %35. Terentyeva, “Kadınlar, üretim süreçlerine yaratıcı düşünme ve yeni yaklaşımlar getiriyor. Obninsk’te düzenlenen Obninsk Tech Yaz Okulu’na 40 ülkeden 100’den fazla öğrenci katıldı, önemli bir kısmı kadındı” dedi.

Kadın Liderlerin Fırsatlarını Genişletmek

Eurasian Kadınlar Forumu Konseyi Başkanı Galina Karelova, Rusya’da yüksek teknoloji endüstrilerinde kadınların varlığının arttığını belirtti. Elektrik enerjisi endüstrisinde kadınların oranı %58. Karelova, “Ekonomi alanında kadın liderlerin fırsatlarını genişletmek için çeşitli projeler üzerinde çalışıyoruz” dedi.

Rus-Türk İşbirliğinde Kadınların Rolü

Nükleer Endüstrisinde Kadınlar Derneği Kurucu Ortağı Alexandra Ryabykh, “Türkiye’de de bilimsel ve teknik alanlarda kadınların sayısı artıyor. Kadın topluluklarımızın iş birliği, Akkuyu NGS’nin inşası gibi projelerin gelişimine katkıda bulunuyor” dedi.

Kadınların Güvenlik Konusundaki Farkındalığı

WiN Türkiye Başkanı B. Gül Göktepe, “Türkiye’deki nükleer endüstrisi kadın topluluğunda 194’ten fazla üye var. Kadınlar, güvenlik konularında en büyük farkındalığa sahipler ve nükleer enerjiyi teşvik etmekte önemli bir rol oynuyorlar” dedi. Göktepe, Akkuyu’daki misyonlarının güvenliği sağlamak olduğunu belirtti.

STEM Eğitiminde Kadınların Desteklenmesi

“Nükleer Endüstrisinde Kadınlar Derneği”, 2021’den beri kadınlar arasında STEM eğitiminin teşvik edilmesi için çalışıyor. Bu oturumlara 13 ülkeden 70’ten fazla kadın profesyonel ve 250’den fazla teknik üniversite öğrencisi katıldı. Bu mentorluk oturumları, kadınların kariyer stratejilerini daha güvenli hale getirmeyi amaçlıyor.

Rus Hükümeti ve Şirketlerin Destekleri

Rus hükümeti ve büyük şirketler, öğrencilerin ve genç çalışanların potansiyellerini ortaya çıkarmak için çeşitli çözümler sunmaya devam ediyor. Rosatom, Rus üniversitelerinde ana bölümlerin geliştirilmesine, burs programlarına, eğitim projelerine ve staj imkânlarına katkı sağlıyor. Bu destekler, genç profesyonellerin kariyer gelişimlerinde önemli rol oynuyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir