Enda Enerji “2024 Düşük Karbon Kahramanları” listesindeki yerini aldı
 1. Anasayfa
 2. Karbon-Nötr

Enda Enerji “2024 Düşük Karbon Kahramanları” listesindeki yerini aldı

0

6-7 Mayıs tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde, “İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticareti” teması ile düzenlen 9. İstanbul Karbon Zirvesi’nde, Enda Enerji A.Ş. de ödüle layık görüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği’nin düzenlediği Düşük Karbon Kahramanları Ödül Töreni’nde, Enda Enerji’nin karbon salınımının azaltılması hedefine yönelik “Proseslerimizde iyileştirme ve verimlilikle geleceğimizi koruyoruz” projesi ödüllendirildi.

“İklim Değişikliği Kaynaklı Riskler, Fırsatlar ve Karbon Ticareti” teması ile düzenlenen 9. İstanbul Karbon Zirvesi, 6-7 Mayıs tarihlerinde İTÜ Süleyman Demirel Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi. Zirvede, Yeşil Dönüşüm İçin Finansal Fırsatlar; Karbon Yönetimi ve Endüstri, Karbon Yönetimi ve Enerji; İş Dünyasında Karbon Yönetimi ve Ticareti adlı oturumlarda, iş dünyası liderleri; yeşil, dijital, döngüsel dönüşüm başlıklarını ele alan konuşmalar yaptı.

Zirve kapsamında, sürdürebilirlik kavramları içerisinde yer alan “karbon süreci azaltımı” temasındaki projesini hayata geçiren firmalar arasından “Düşük Karbon Kahramanları” seçildi. Değerlendirme aşaması İTÜ akademisyenlerinden oluşan bir jüri tarafından yapılan “Düşük Karbon Kahramanları”na düzenlenen bir törenle ödülleri takdim edilirken Enda Enerji A.Ş. de “Proseslerimizde iyileştirme ve verimlilikle geleceğimizi koruyoruz” projesi ile ödüle layık görüldü.

Enda Enerji A.Ş. kurumsal karbon ayak-izini azaltacak

Enda Enerji A.Ş.’nin “Proseslerimizde iyileştirme ve verimlilikle geleceğimizi koruyoruz” projesi; sistemden salınan sera gazlarının tutularak, hat inhibitörü olan sıvı CO2 yerine kullanıldığı Jeotermal Santral Sistemi ile kurumsal karbon ayak-izinin azaltılmasını amaçlıyor.

Ende Enerji Holding A.Ş. adına ödülü alan Operasyon ve Risk Yönetim Grup Müdürü Yalçın Kaya Aydın, ödül ile ilgili şu ifadelerde bulundu. “ISO 14064-1 kurumsal karbon ayak izi raporunda, temel yıl olan 2021 yılında 922,73 tco2e değeri sıvı karbon alımından oluşuyor. Bu projemiz ile sıvılaştırılmış co2 değerinin tamamını geri dönüşümden sağlayarak, hammadde alım kısmında 922,73 tco2e olan bu değer sıfırlamış olacağız. Aynı zamanda, yine bu proje ile Türkiye’de ilk kez ISO 14064-2 sertifikası alma başarısı sağlamış bir şirket olarak, şirketimizin karbon ayak izini ölçme, azaltma ve telafi etme projelerini tasarlayıp uygulayarak, belirli bir izleme dönemi için ISO 14064-2 standardının gerekliliklerini başarıyla yerine getirdiğimizi kanıtlamış olduk. Bu sayede şirketimizin çevresel sürdürebilirliğe olan derin bağlılığının uluslararası alanda tanınmasını sağlamış olmaktan da ayrıca gurur duyuyoruz.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir