Enerjide Dışa Bağımlılık Azaldı
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Enerjide Dışa Bağımlılık Azaldı

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin enerji talebinin artmaya devam ettiğini, bu bağlamda arz güvenliğinin büyük önem kazandığını belirterek “Geçmiş yıllarda yüzde 70’ler civarında olan dışa bağımlılık oranımız, yüzde 67,8’e düştü. Ulusal Enerji Planımız ile hedefimiz ülkemizi 2053 yılında dışa bağımlılıktan kurtararak net sıfır emisyonlu bir ülke haline getirmek.” dedi.

Sabancı Üniversitesi İstanbul Uluslararası Enerji ve İklim Merkezi (IICEC) tarafından bu yıl 15’incisi düzenlenen Enerji ve İklim Forumu, Sabancı Center’da gerçekleştirildi. “Dünyada Değişen Enerji Jeopolitiği, İklim Krizi ve Türkiye” ana temasıyla organize edilen foruma Bakan Bayraktar’ın yanı sıra Sabancı Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Güler Sabancı, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Fatih Birol, akademisyenler, kamu ve özel sektör temsilcileri katıldı.

Kömürden Çıkışı Taahhüt Edemediler

Forumda konuşan Bakan Bayraktar, Dubai’de düzenlenen Birleşmiş Milletler İklim Değişikliği Konferansı’nı (COP 28) işaret ederek “Bütün ülkeler iklim değişikliği ile mücadele için şartlarını zorladı fakat ne kömürden ne de toptan hidrokarbonlardan çıkışı taahhüt edemedi. Büyük oranda arz güvenliği endişeleri, gelişmekte olan ülkelerin kalkınma hedefleri burada bir kez daha ana belirleyici oldu.” dedi.

Yeni Nükleer Dönemin Doğuşu

COP 28’de nükleer enerjinin ön plana çıktığını vurgulayan Bakan Bayraktar, “Yeni bir nükleer dönemin doğuşuna şahitlik ettik. 22 ülke tarafından nükleer enerjide mevcut kurulu gücün 2050 yılına kadar 3 katına çıkarılması konusunda bir girişim başlatıldı ve ortak bir deklarasyon yayımlandı.” ifadelerini kullandı.

Yenilenebilir Enerji Kapasitesi

Bayraktar, COP 28’de yenilenebilir enerji kapasitesinin 2022 yılı seviyesine göre 2030 yılına kadar küresel ölçekte 3 katına çıkarılması, yine enerji verimliliği iyileştirmelerinin yıllık yüzde 2’den 2030 yılına kadar yüzde 4’e çıkarılması hedefinin açıklandığını belirterek “Kritik mineraller konusu ile enerji dönüşümü için madenlerin de COP 28 gündemine iyiden iyiye girdiğini gördük.” diye konuştu.

“Akıllı Enerji Dönüşümüne İnanıyoruz”

Enerjide dönüşüm için iletim kısıtlarının da önemli bir engel teşkil ettiğini ve dolayısıyla geliştirilmeye muhtaç birçok alan olduğunu söyleyen Bayraktar, “İşte tam da bu sebeple başarılı bir enerji dönüşümü için Türkiye olarak akıllı bir enerji dönüşümüne inanıyoruz. Yani daha rasyonel, esnek, duyarlı, kapsayıcı ve dijital bir enerji dönüşümü.” dedi.

Şebekeye 10 Milyar Dolarlık Yatırım

Bayraktar, enerjide yeşil dönüşümün olmazsa olmaz unsuru olarak elektrik şebekelerinin güçlendirilmesini gördüklerini anlatarak “Bu kapsamda, komşularımızla yüksek enterkonneksiyon kapasitesine sahip, yenilenebilir kapasitedeki hızlı artışı kaldırabilecek bir mega iletim sistemi hedefliyoruz. Bu çerçevede 2030 yılına kadar 10 milyar dolar yatırım yapmayı planlıyoruz.” diye konuştu.

Dışa Bağımlılık Azaldı

Enerjide arz güvenliğinin en önemli unsurlarının kaynakta ve teknolojide yerlilik olduğunu ifade eden Bayraktar, “İlk kez kamuoyu ile bu toplantı vesilesi ile 2022 yılında dışa bağımlılık oranımızı paylaşmak istiyorum. Geçmiş yıllarda yüzde 70’ler civarında olan dışa bağımlılık oranımız yüzde 67,8’e düştü. Ulusal Enerji Planımız ile hedefimiz, ülkemizi 2053 yılında dışa bağımlılıktan kurtararak net sıfır emisyonlu bir ülke haline getirmek.” değerlendirmesini yaptı.

İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı

Bayraktar, enerji verimliliğinin, enerji dönüşümünün merkezinde yer alan bir konu olduğunu söyleyerek “Bu kapsamda, 2024-2030 dönemini kapsayacak İkinci Enerji Verimliliği Eylem Planı’nı, Ocak ayında kamuoyu ile paylaşacağız. Söz konusu ikinci plan döneminde toplam 100 milyon ton emisyon azaltımı hedefliyoruz.” dedi.

Kaynak: Enerjigov

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir