Eşarj, Ankara’da Aynı Anda 20 Araca Hizmet Veren Şarj İstasyonunu Açtı
 1. Anasayfa
 2. Dijital

Eşarj, Ankara’da Aynı Anda 20 Araca Hizmet Veren Şarj İstasyonunu Açtı

0

Ankara’nın en büyük elektrikli araç şarj istasyonu Eşarj’dan

Eşarj, Türkiye’nin ilk ve en hızlı elektrikli araç şarj istasyonu olan ve Enerjisa Enerji’nin hisselerinin tamamına sahip olduğu elektrikli araç şarj operatörü Eşarj, Ankara’da elektrikli araç sayısının her geçen gün arttığı bir ortamda, şarj istasyonu ihtiyacına yanıt vermek için Armada AVM’de bir şarj istasyonu kurdu. aynı anda en fazla aracı şarj edebilir.

Eşarj, 2023 yılı sonuna kadar 1.000 istasyona ulaşmayı hedefliyor. Türkiye’deki ilk ve en fazla hızlı şarj istasyonu ağı olma özelliğiyle de temiz enerji kullanan elektrikli şarj istasyonlarında müşterilere hızlı ve avantajlı şarj imkanları sunuyor. 

75’ten fazla şehirde 800 istasyon şarj edildi.

Eşarj, Türkiye’de elektrikli araç kullanımının yaygınlaşmasının bir sonucu olarak yatırımlarını hızlandırıyor. Bunun nedeni, sektördeki ilk yatırımlar ve yenilikçi uygulamalarıdır. Eşarj, 2008 yılında kurulan ilk elektrikli araç şarj istasyonu olarak 75’ten fazla şehirde 800 istasyona ve yaklaşık 600 yüksek hızlı (DC) istasyona sahiptir. Bu istasyonlarda 1.400’den fazla soket ve 50 MWh’in üzerinde kurulu güce sahip olan Eşarj, küresel markaların elektrikli araç modelleri ve Türkiye’nin ilk yerli otomobili TOGG’un satışlarının artması ile birlikte artan şarj istasyonu ihtiyacına hızlıca cevap veriyor.

Ankara’da 200’den fazla hızlı şarj istasyonu soketinden 100’den fazlasına sahip olan Eşarj, şimdi Ankara Armada AVM’nin açık ve kapalı otoparklarında 9 DC ve 2 AC şarj cihazı ile toplamda 1 MWh kurulu güce sahip cihazlarla aynı anda 20 araca şarjlama hizmeti vererek müşterilerinin deneyimini geliştiriyor. 

Ankara’nın en fazla arabaya hizmet veren şarj istasyonu olan Eşarj istasyonunda çeşitli kW’larda cihazlar bulunurken, elektrikli araç sahipleri genel olarak 120kW gücünde cihazlarla şarj edebilecekler. Sürücüler alışveriş merkezinde zaman geçirirken istasyonda araçlarını hızlı ve avantajlı bir şekilde şarj edebilecek.

Eşarj, Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyon ağının yüzde yirmisini yönetiyor.”

Eşarj Genel Müdürü Barış Altınay, “Türkiye’nin ilk elektrikli araç şarj operatörü olarak sektöre öncü uygulamalar geliştiriyor ve her yeni istasyon ile ülkemizin elektrikli araçların yaygınlaşması hedefine doğrudan katkıda bulunmuş oluyoruz” dedi. Elektrikli araç şarj istasyonu yatırımlarıyla müşterilerine en iyi ve hızlı deneyimi sunmaya devam edeceklerini belirtti. EPDK tarafından yayınlanan en son verilere göre, Türkiye’de yaklaşık her 14 araç bir DC şarj noktasına sahiptir. Bu nedenle, araç başına düşen DC şarj noktası açısından Türkiye Avrupa’da ilk sırada yer alıyor. Bununla birlikte, 60 bin’in üzerinde elektrikli araç parkı bulunmasına rağmen, uluslararası markaların elektrikli araç modellerinin yaygınlaşması ve TOGG tarafından üretilen yerli otomobilimiz nedeniyle bu ihtiyaç günden güne artıyor.

Eşarj olarak, Türkiye’deki elektrikli araç şarj istasyonu ağının yüzde yirmisini yönetiyoruz. Ankara’nın en önemli yollarında ve alışveriş merkezlerinde bulunan 200’ün üzerinde DC soketin 100’den fazlası bize ait. Armada alışveriş merkezinde açtığımız yeni şarj istasyon alanı, aynı anda on araç için şarj hizmeti sağlayan bir “hub” oluşturuyor. 2023 sonuna kadar 81 ilde en az 1 yüksek hızlı (DC) istasyon kurma hedefimize emin adımlarla ilerlerken, bu istasyon alanında emeği geçen tüm çalış arkadaşlarıma teşekkür ederim.”dedi.

Şarj operatörü ilk eşarj

Eşarj, yenilebilir enerji sertifikası alan ilk şarj operatörü (IREC, YEK-G), ilk DC şarj istasyonu ve elektrikli araçların karbon emisyonlarını azaltmak için çalışan Türkiye’nin ilk şarj operatörü.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir