Aksa Enerji, FAVÖK Marjını Yüzde 23 Seviyesinin Üzerine Taşıdı
 1. Anasayfa
 2. Elektrik Dağıtım

Aksa Enerji, FAVÖK Marjını Yüzde 23 Seviyesinin Üzerine Taşıdı

0

2023 yılının ilk dokuz ayında, Türkiye’nin halka açık en büyük global elektrik üreticisi Aksa Enerji, 750 baz puan artışı ile FAVÖK marjını yüzde 23 seviyesinin üzerine taşıdı. Afrika ve Orta Asya’daki yurt dışı yatırımlarının FAVÖK’e katkısı %57, FAVÖK marjı da 750 baz puan artarak %23,2 oldu.

Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP), Aksa Enerji’nin 2023 yılının ilk dokuz ayına ait konsolide finansal sonuçlarını açıkladı. 13 santral yatırımı ve 2,700 MW kurulu güce sahip olmak üzere Türkiye, KKTC, Afrika ve Orta Asya’da toplam 8 ülkede faaliyet gösteren Aksa Enerji, 2023 yılının ilk dokuz ayında 4,8 milyar TL faiz, amortisman ve vergi öncesi kârı (FAVÖK) elde ederken, geçen yılın aynı döneminde yüzde 15,7 olan FAVÖK marjını 750 baz puan artırarak yüzde 23,2 seviyesine yükseltti.

YURT DIŞI SANTRALLERİN FAVÖK’E KATKISI 840 BAZ PUAN ARTTI

Aksa Enerji, yılın ilk dokuz ayında toplam sekiz yurt dışı santral yatırımı ile enerji üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Bu yatırımlardan elde ettiği döviz bazlı gelirler, FAVÖK’e katkısını yüzde 57 seviyesine taşımayı başardı. Vergi öncesi kârı 5,2 milyar TL olan Aksa Enerji, yılın ilk dokuz ayında 3,6 milyar TL net kâr elde etti. 2022 yılının aynı dönemine kıyasla Aksa Enerji’nin net kâr marjı 560 baz puan arttı ve yüzde 17,2 oldu. Şirket, 2023’e kadarki dokuz aylık konsolide cirosu 20,9 milyar TL’ye ulaştı.

Aksa Enerji Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Cemil Kazancı, şirketin mali performansının, stratejik olarak önceliklendirdiği gelir ve coğrafi çeşitliliğin bir sonucu olduğunu belirtti. Yurt dışı santral yatırımlarından elde edilen gelirlerin FAVÖK katkısında 840 baz puan artışla yüzde 57 seviyesinde gerçekleştiğini belirtti.

Kazancı, Aksa Enerji ile Kıbrıs Türk Elektrik Kurumu (KIB-TEK) arasında Temmuz ayında imzalanan ABD doları bazındaki 15 yıllık sözleşme kapsamında, Kalecik Kombine Çevrim Akaryakıt santraline 35 MW ek kapasite yatırımı için her biri 17,5 MW kapasiteli 2 jeneratörün santraline ulaştığını açıkladı. Kazancı, “Santralimize ulaşan 2 jeneratörün de kurulum işlemlerini hızla tamamlıyoruz” dedi. 20 yıldır olduğu gibi bundan sonra da KKTC halkının kesintisiz elektrik erişimi konusunda üzerimize düşen sorumluluğu eksiksiz olarak yerine getireceğiz” dedi.

Aksa Enerji‘nin “Sürdürülebilir Yüksek Büyüme” stratejisi kapsamında şirketin üretimde kaynak çeşitliliğini artırmak için yenilenebilir enerji yatırımlarının çok önemli olduğunu belirten Kazancı, Aksa Enerji’nin depolamalı yenilenebilir ön lisans kapasitesinin 2023 yılı içinde 7 şehirde toplam 742,5 MW seviyesine ulaşan 742,5 MW seviyesine ulaşan yenilenebilir ön lisans kapasitesine ulaştığını belirtti. Türkiye’nin 2053 yılında ulaşmayı hedeflediği sıfır karbon hedefine paralel AKSA Enerji, yenilenebilir enerji ve enerji dönüşümü odaklı projeleri yakından takip ettiklerini belirterek sözlerini tamamladı. Şirketin orta ve uzun vadeli stratejik hedeflerine emin adımlarla ilerleyeceklerini belirtti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir