Yeni Binalarda Araç Şarj İstasyonları Zorunlu
 1. Anasayfa
 2. Dijital

Yeni Binalarda Araç Şarj İstasyonları Zorunlu

0

Türkiye’de elektrikli araçlara olan talep yılın ilk 9 ayında %862,8 artarak 39 bin 51 adete ulaştı. Artan elektrikli araç talebine paralel olarak, hızlı bir şekilde yaygınlaşan şarj altyapıları da arttı.

Elaris İş Geliştirme Koordinatörü Kağan Kınay, Türkiye’nin Avrupa’da DC şarj noktası açısından ilk sıraya yükseldiğini ve otopark yönetmeliğinin de bu süreci desteklediğini belirtti.

Dünya çapında elektrikli araç satışları %862,8 arttı. Otomotiv Distribütörleri ve Mobilite Derneği (ODMD) tarafından yapılan açıklamaya göre, Türkiye’de elektrikli araç satışları yılın ilk 9 ayında yüzde 862,8 artarak 39 bin 51 adete ulaştı. Bu artış, önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 8,6 oranında gerçekleşti.

Otopark ihtiyacı: “Apartman ve sitelerin ortak alanlarına şarj istasyonu kurulumu, artan talebin karşılanmasında kritik bir rol oynuyor.” çünkü elektrikli araç sahiplerinin evlerine kurulacak şarj üniteleri, araçlarını daha hızlı ve daha ucuza şarj etmelerini sağlar.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanan Otopark Yönetmeliği, yeni inşa edilen apartman ve sitelerde elektrikli şarj ünitelerinin bulunmasını zorunlu kılıyor. Yönetmelik, zorunlu otopark adedi on ve üzeri olan yapılarda şarj ünitesinin bir adetten az olmaması ve otoparkın en az yüzde beşinin elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor.

Otopark yönetmeliği, yeni yapılacak olan bölge ve genel otoparklar ile alışveriş merkezlerine ait otoparkların en az yüzde 10’unun ilgili standartlara uygun olarak elektrikli araçlara uygun olarak düzenlenmesi gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, AVM otoparklarının otopark yerlerinin ilgili standartlara uygun olarak düzenlenmesi gerekiyor. 30 bin metrekareden büyük alışveriş merkezlerinde en az bir şarj ünitesinin, 70 bin metrekareden büyük alışveriş merkezlerinde en az ikisinin hızlı şarj kapasitesine sahip olması gerektiğini belirtti.

Yılın ilk on ayında kurulu istasyon sayımız yüzde 80 arttı” diyen Kağan Kınay, “Üçay Grup olarak Elaris markamızla Türkiye’de ki şarj altyapısının hızlı yaygınlaşması konusuna hassasiyetle yaklaşıyoruz. Bu kapsamda bir yandan elektrifikasyonun gelişimine destek verirken diğer yandan da ülkemizin dört bir yanındaki elektrikli otomobil sahiplerine kesintisiz sürüş keyfi yaşatmak için şarj istasyonu yatırımlarımıza aralıksız devam ediyoruz.”

2023’ün ilk on ayında kurulu istasyon sayımızı %80 artırdık. Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen EATON marka şarj cihazlarımızla hizmet veriyoruz ve dört bölgede ve on şehirde toplam 24 ayrı lokasyonda bulunan şarj istasyonlarımız var. Mevcut ağımıza ek olarak, yıl sonuna kadar 50 AC ve 5 DC istasyonumuzun daha kurulumu için çalışmalarımızı tamamlamayı planlıyoruz. 2024 yılına kadar, 10’u DC olmak üzere toplam 100 AC istasyon daha kurmayı planlıyoruz. Dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir