Yanmar Turkey Biyogaz Sistemleri, Güzelyurt Atık Su Arıtma Tesisi’ne Enerji Sağlayacak
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Yanmar Turkey Biyogaz Sistemleri, Güzelyurt Atık Su Arıtma Tesisi’ne Enerji Sağlayacak

0

Yanmar Turkey, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde bir uluslararası enerji projesine daha dahil oldu.  Güzelyurt/Morphou Atıksu Arıtma Tesisi kapasitesini artırmak için Yanmar Turkey tarafından üretilen dört adet CP25WE-TM model biyogaz ile çalışan mikrokojenerasyon sistemleri kullanıldı. KKTC’nin atık su arıtma tesisi, atıklardan çıkan gazdan elde edilen biyogazdan enerji üretecek. Tesiste her 100 kW saat üretilen enerji için 27.6 litre mazot tasarruf edilecektir.

Yanmar Turkey, Türkiye’yi enerji yatırımları konusunda bölgenin en büyük ihracatçısı konumuna getirmek için KKTC’de önemli bir projeye imza atıyor. Yanmar Turkey tarafından üretilen mikrojenerasyon enerji sistemleri, KKTC’de 2013 yılında kurulan Güzelyurt/Morphou Atıksu Arıtma Tesisinde kullanıldı. Daha sonra artan nüfusa yanıt olarak ve tarım topraklarındaki tuzlanma sorununu çözmek için 2023 yılında tamamlandı. Güzelyurt/Morphou Atıksu Arıtma Tesisi, Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) tarafından finanse edildi. Biyolojik arıtma, çamur arıtma, su dezenfeksiyonu ve koku ünitesi gibi bölümlerden oluşan son teknolojinin imkanlarını kullanarak günde 2700 metreküp atık suyu temizliyor. Böylece Güzelyurt’ta atık yönetimi yapılırken, arıtılmamış su kaynaklı tarım topraklarının aşırı tuzlanmasına bağlı verim kaybı da önleniyor. Yanmar Turkey, kullanım kapasitesi 11 binden 21.500 kişiye yükselen arıtma tesisi için ek yatırım gerektiren enerji sistemini kurdu.

Mikrokojenerasyon sistemi uygulandı: Yanmar Turkey tarafından üretilen dört adet Yanmar CP25WE-TM model biyogaz ile çalışan bir mikrokojenerasyon sistemi Güzelyurt/Morphou Atıksu Arıtma Tesisi’nde de test aşamaları başarıyla tamamlandı. Bu nedenle, KKTC için önemli çevresel faydalar sağlayan tesiste yine çevre dostu bir enerji sistemi kullanıldı.

Yanmar tarafından geliştirilen CP25WE-TM model biyogaz ile çalışan mikrokojenerasyon sistemi, elektrik ve sıcak su üretmek için atık su tesisindeki gazı yakıta dönüştürerek yüksek verimliliğe katkıda bulunur. Yanmar WE serisi CP mikro kojenerasyon sistemleri, Güzelyurt Morphou Atıksu Arıtma Tesisi gibi çok üniteli bir tesiste biyogazdan elektrik ve sıcak su üreterek, karbon-nötr enerji üretimi ve değişken biyogaz miktarlarında bile yüksek verimlilik sağlar.

KKTC’de kullanılan atık suların işlenmesi sonucunda üretilen biyogaz, yakıttan tasarruf sağlayan bir teknolojidir. Tesis için gerekli elektrik enerjisinin üretilmesi ve sıcak su tedarikinin sağlanmasında kullanılan Yanmar CP25WE-TM model biyogaz motorlarının yakıtıdır. Her biri 25 kW enerji üreten dört ünitenin bu şekilde çalışması, dizel jeneratör kullanılarak 100 kW elektrik üretmek için saatlik 27.6 litre motordan tasarruf sağlar. Bu, tesisin motordan üretilen sıcak su için harcadığı yakıttan da tasarruf sağlar. Biogaz kullanımı, dizel yakıtın çevresel etkilerini de azaltacaktır. Güzelyurt/Morphou Atıksu Arıtma Tesisi tarafından üretilen biyogaz, atık su miktarının artmasıyla birlikte KKTC’nin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek.

110 yıllık üretim deneyimi ve 6.000 ısı ve güç kojenerasyon ünitesi olan Japon şirketi Yanmar, doğalgaz, LPG ve biyogaz yakıtlarından oluşan enerji sistemleriyle hastaneler, üniversiteler ve üretim tesisleri için önemli enerji sistemleri sağlayıcısı olarak öne çıkıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir