Rosatom’un Dünya Çapındaki Girişimi Global Atomic Quiz 2023 Başlıyor
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Rosatom’un Dünya Çapındaki Girişimi Global Atomic Quiz 2023 Başlıyor

0

Bu yıl da Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom, 10 Kasım Dünya Bilim Günü dolayısıyla uluslararası bir nükleer farkındalık kampanyası olan Global Atomic Quiz 2023‘ü düzenliyor.

Proje bu yıl, Rusça, İngilizce, Ermenice, Bengalce, Macarca, İspanyolca, Kazakça, Portekizce, Türkçe, Özbekçe, Arapça, Vietnamca ve Afrikanca olmak üzere 13 dilde gerçekleştirilecek. Katılımcılar, benzersiz ödülleri kazanmanın yanı sıra yapay zekâ (AI) ile de yarışma fırsatı yakalayacak. Yarışma kapsamında ilk kez yapay sinir ağları (YSA) kullanılarak hazırlanan bazı sorular da testte yer alacak. Bu yıl yarışmada, çevrimiçi formatın yanı sıra dünyanın farklı şehirlerinde yüz yüze etkinlikler de düzenlenecek. 

10 Kasım’da quiz.atomforyou.com adresine girip bu küresel girişime katılabilirsiniz. Katılımcıların çeşitli konularda ve farklı zorluk düzeylerinde on soruyu yanıtlamak için yirmi dört saati olacak.

Global Atomic Quiz 2023‘ün katılımcıları, cihazlarına kaydedebilecekleri dijital bir sertifika alacak ve bu sertifikayı sosyal medyada arkadaşlarıyla paylaşabilecekler. Atomik amblemli orijinal bir sweatshirt ve atom baskılı bir alışveriş çantası, en iyi sonuçları elde eden yüz kazanana özel ödüller verilecektir. Projenin web sitesi, 17 Kasım’a kadar kazananların listesini yayınlayacaktır.

Global Atomic Quiz, sadece popüler bir bilim yarışması değil, aynı zamanda nükleer fiziğin temellerini, nükleer teknolojilerin günlük hayatta oynadığı rolü ve nükleerin gezegenimizi korumada oynadığı rolü vurgulayan küresel bir eğitim girişimi de olarak hizmet ediyor. 2020 yılında düzenlenmeye başladığında, Global Atomic Quiz, üç yıl boyunca 11’den fazla dilde düzenlendi ve 70’ten fazla ülkeden 30 binden fazla katılımcıya ulaştı.

2023 yılında, Global Atomic Quiz, Brezilya’dan Bangladeş’e kadar dünyanın dört bir yanından 13 dilde çevrimiçi ve yüz yüze olarak gerçekleşecek.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir