Çinli Skyworth, Türkiye’de batarya fabrikası açacak
 1. Anasayfa
 2. Haberler

Çinli Skyworth, Türkiye’de batarya fabrikası açacak

0

Çinli Skyworth, Ulu Motor ortaklığı ile 2024 yılı içerisinde Türkiye’de 800 + 4C mimariye sahip batarya üretim fabrikası açacak.

Dünya genelinde hızla gelişen elektrikli otomobil pazarının Türkiye ayağında önemli bir anlaşma gerçekleştirildi. Çin’in en büyük teknoloji firmalarından Skywell’in üreticisi Skyworth, batarya geliştirme ve üretim fabrikası açmak üzere Ulubaşlar Grubu şirketlerinden Ulu Motor ile anlaşmaya vardı. Bu amaçla Türkiye’de Skyworth Motor Limited Şirketi kuruldu. 

Skyworth,  Skywell’in Türkiye ile Avrupa’nın 15 ülkesinde distribütörlüğünü yürüten Ulu Motor ortaklığı ile 2024 yılı içerisinde kuracağı 800 + 4C mimariye sahip batarya üretim fabrikasının yeri ile ilgili görüşmeler sürüyor. 

TÜRKİYE EKONOMİSİNE KATKI SUNACAK

Açıklamada görüşlerine yer verilen Skywell Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Mahmut Ulubaş, “Batarya, özellikle otomotiv pazarının dönüşümünde anahtar unsur ve bu teknolojiyi burada üretmek Türkiye’ye önemli kabiliyetler kazandıracak, ülkemiz ekonomisine önemli katkılar sağlayacak. İstihdam anlamında da önemli bir getirisi olacak. Özellikle ihracat tarafında bizim gurur duyacağımız işler yapmamızı sağlayacak. Ayrıca Skywell’in 3 sene içerisinde piyasaya sürmeye planladığı yeni modellerinin de Türkiye’de üretilmesi konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Onunla ilgili de olumlu gelişmeler beklemekteyiz” dedi. 

“YENİ BİR TEKNOLOJİ ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ”

Skywell Kurucu Ortağı ve CEO’su Wu Longba da yeni bir teknoloji üzerinde çalıştıklarını belirterek, “Türkiye-Çin ilişkileri açısından da önemli bir dönüm noktası olacak bu iş birliği için çok heyecanlıyız. Ayrıca Türkiye’de bir araç üretim hattı kurmayı, yedek parça tedarik sistemini Türkiye’ye getirmeyi ve bazı parçaların üretimini burada yapmayı da planlarımız arasına koyduk. Tüm bu süreçler için zaman içinde Ulu Motor ile farklı iş ortaklıklarımız olacak. İsteğimiz; Türkiye’nin yeni enerji araç endüstrisi teknolojisini ve kapasitesini geliştirmeyi planlamak” ifadelerini kullandı.

Kaynak: Enerji Günlüğü Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir