Akkuyu NGS’de Elektrik Şalt Tesisinin Montajına Başlandı
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Akkuyu NGS’de Elektrik Şalt Tesisinin Montajına Başlandı

0

Akkuyu NGS’de 400 kV gerilime sahip entegre gaz yalıtımlı şalt tesisinin (KRUE-400) montajına başlandı. Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin (NGS) elektrik ekipman sisteminin bir parçası olan bu yüksek teknoloji ürünü tesisat, elektriğin şebekeye iletilmesi için tasarlandı. 

Baralar, devre kesiciler, topraklama ayırıcılar, akım trafoları ve gaz yalıtımlı baralar gibi elektriğin iletimi için gerekli yardımcı bileşenleri ve bağlantı bileşenlerini bir arada bulunduran çok fonksiyonlu bir ekipman olan şalt tesisi, entegre dağıtıcının boyutlarını önemli ölçüde azaltmasının yanı sıra işletme konforunu ve güvenirliğini de artırıyor. 

AKKUYU NÜKLEER A.Ş. Genel Müdür Birinci Yardımcısı ve NGS Yapı İşleri Direktörü Sergey Butckikh, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Entegre şalt tesisinin montajına başlanması, Akkuyu NGS projesi için önemli bir olaydır. Nükleer santralin dört güç ünitesini aynı anda inşa ederken bir yandan da elektrik temin sürecinde yer alacak ekipmanların kurulumunu yapıyoruz. Entegre şalt tesisinin gaz yalıtımlı olduğunu belirtmekte fayda var. Bu ekipman yüksek yangın güvenliği düzeyine de sahiptir çünkü gaz yalıtımı olası bir yangın durumunda alevlerin yayılmasını engellemektedir. Tesisin montajı tamamlandıktan sonra Akkuyu NGS elektroteknik sisteminin başlatma ve ayarlama işlerine başlayacağız. Bu etap, bizi birinci güç ünitesindeki başlatma ve ayarlama çalışmalarına bir adım daha yakınlaştıracak.”

Türkiye’nin ilk nükleer güç santrali olan Akkuyu NGS, tam kapasitesine ulaştıktan sonra Türkiye’nin elektrik ihtiyacının %10’unu tek başına karşılayacak. 

Kaynak: Rosatom Basın Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir