Dokuz Eylül Üniversitesinde öğrenciler için “akıllı çardak” üretilecek
 1. Anasayfa
 2. Güneş

Dokuz Eylül Üniversitesinde öğrenciler için “akıllı çardak” üretilecek

0

Dokuz Eylül Üniversitesinde (DEÜ), güneş enerjisiyle çalışan, cep telefonu ve bilgisayarlar için şarj ve kablosuz internet bağlantısı imkanı sağlayan çardak, öğrencilerin hizmetine sunulacak.

DEÜ’den yapılan açıklamaya göre, üniversitenin Teknik Atölyeler Şube Müdürlüğü, öğrencilerin kullanımı için yüzde 40’ı geri dönüşüm malzemelerinden elde edilen ve enerjisini güneşten alan “akıllı çardak” üretimi için çalışma başlattı.

Banklar güneş panelleriyle elektrik üretecek, akıllı cihazlar için şarj istasyonu görevi görecek ve kablosuz internet bağlantısıyla da öğrencilere hizmet verecek.

Akıllı çardakların, gelecek eğitim öğretim döneminde üniversitenin tüm kampüslerinde hizmete girmesi planlanıyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, projenin öğrencilerin yaşamını kolaylaştıracağını vurguladı.

Çardakların üretiminde sürdürülebilirlik esas alınarak geri dönüşümlü malzemelerin tercih edileceğini belirten Hotar, şunları kaydetti:

“Kaliteli eğitimin yanında öğrencilerimizin kampüs içerisindeki ihtiyaçlarına yönelik projeler yürütüyoruz. Teknik Atölyeler Şube Müdürlüğü tarafından yapılan saha araştırmaları sonucunda, öğrencilerimizin ders saatleri dışında zaman geçirdiği kampüs alanlarında çağımız teknolojilerini içinde barındıran bir proje hazırlandı. Üniversite olarak hemen her yerleşkemizde ‘Sıfır Atık’ belgesine sahibiz.

Üniversitemizin sürdürülebilirlik, yenilenebilir enerji olanaklarından yararlanma ve sıfır atık hedefleri doğrultusunda şekillenen bu proje tamamen çevreye duyarlı şekilde hazırlanıyor. Kampüslerimizde kullanılmayan metal ve ahşap malzemelerle üretilen çardakların projesi için Türk Patent ve Marka Kurumuna başvuracağız. Bundan sonra da bu alandaki çalışmalarımızı aynı kararlılık ve duyarlılıkla sürdürmeye devam edeceğiz.”

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir