Güney Koreli ve Türk Sanayiciler Nükleer Enerji Projelerinde Birlikte Çalışacak 
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Güney Koreli ve Türk Sanayiciler Nükleer Enerji Projelerinde Birlikte Çalışacak 

0

Nükleer Sanayi Derneği ve Kore Nükleer Derneği, 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Zirvesi – NPPES’te önemli bir iyi niyet anlaşması imzaladı. Anlaşmaya göre; Türk ve Güney Koreli sanayiciler nükleer enerji alanında birlikte iş birliği yapacak

Nükleer Sanayi Derneği (NSD) ve Kore Nükleer Derneği (KNA) imzaladıkları anlaşmayla Türkiye ve Güney Kore’deki nükleer tedarikçiler arasında iş ortaklıklarının geliştirilmesi konusunda iş birliği yapacak. İki dernek, Kore ve Türkiye’nin nükleer endüstrileri arasındaki karşılıklı diyalogu, bilgi alışverişini ve iletişimi geliştirmek için çalışacak.

Koreli ve Türk nükleer şirketleri arasında iş birliği yapmanın yollarını arayacağız”

Kore Nükleer Derneği Başkan Yardımcısı Mincheol Lee şu bilgileri paylaştı: Nükleer sanayinin gelişimini desteklemek ve iş birliğine ivme kazandırmak amacıyla NSD ile iyi niyet anlaşması imzalamaktan büyük memnuniyet duyuyoruz. İki dernek Türkiye’de yeni nükleer santral projelerinin inşasına katkıda bulunmak için çeşitli şekillerde birlikte çalışacak. Özellikle KNA Türkiye’nin nükleer santral inşaat ve işletme projesinin başarılı bir şekilde uygulanmasını destekleyecek. Bu iyi niyet sözleşmesi aracılıyla Kore ve Türk nükleer şirketleri arasında iş birliği yapmanın yollarını keşfedeceğiz.”

Bu iyi niyet anlaşması iki ülkenin nükleer şirketleri için bir basamak olacak

Nükleer Sanayi Derneği Başkanı Alikaan Çiftçi ise şunları söyledi: “NSD olarak KNA ile çok önemli bir iyi niyet anlaşması imzaladık. Güney Kore nükleer enerji alanındaki bilgi birikimi ve uzmanlığı ile dünya çapında tanınıyor. Bu iş birliği iki ülke için nükleer enerji sektöründe fırsatların geliştirilmesini amaçlıyor. İki dernek konvansiyonel nükleer santraller ve SMR’ler hakkında nükleerle ilgili bilgi ve fırsatları paylaşacak. Bu iyi niyet anlaşmasının iki ülkenin nükleer şirketleri için bir basamak olacağına ve Türk sanayicilerimin Güney Kore’nin planladığı nükleer enerji yatırımlarında önemli birer paydaş haline gelmesinin önünü açacağına inanıyorum”

NPPES ASO ve NSD tarafından düzenleniyor

Türkiye’nin ilk ve tek nükleer enerji etkinliği 5. Nükleer Santraller Fuarı ve 9. Nükleer Santraller Zirvesi, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın destekleriyle Ankara Sanayi Odası (ASO) ve Nükleer Sanayi Derneği (NSD) tarafından düzenleniyor. Dünyanın sayılı nükleer enerji etkinliklerinden biri kabul edilen NPPES, bu yıl Yeni Nükleer İzleme Enstitüsü (New Nuclear Watch Institute – NNWI) ile Rusya’nın Nükleer Sanayii İnşaat Kompleksi Kuruluşları Derneği (Association of Organizations of the Construction Complex of the Nuclear Industry – ACCNI) tarafından resmi olarak  destekleniyor.

Kaynak: INPPES EXPO Basın Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir