ROSATOM’un Kuzminskaya Rüzgâr Çiftliği Şebekeye Elektrik Vermeye Başladı 
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

ROSATOM’un Kuzminskaya Rüzgâr Çiftliği Şebekeye Elektrik Vermeye Başladı 

0

Rusya Devlet Nükleer Enerji Kuruluşu Rosatom’un Stavropol Bölgesi’nde inşa ettiği Kuzminskaya Rüzgâr Çiftliği, ulusal elektrik şebekesine elektrik vermeye başladı.

Kurulu gücü 160 MW olan rüzgâr çiftliği, 64 rüzgâr türbininden oluşuyor. Rusya Sanayi ve Ticaret Bakanlığı’nın da onayıyla, rüzgâr santralinin ekipmanlarının %68’i ülke içinden tedarik ediliyor.

Rusya Devlet Atom Enerjisi Kurumu Rosatom’un rüzgâr enerjisi bölümü NovaWind’in CEO’su Grigoriy Nazarov, konuya ilişkin olarak şunları söyledi: “Kuzminskaya, Rusya’nın güneyinde sekizinci ve Stavropol Bölgesi’ndeki altıncı rüzgâr çiftliğimiz. Yaptırımlara rağmen inşaatı askıya almadık. Kuzminskaya, ulusal elektrik şebekesine şimdiye dek 100 MW elektrik verdi. İşletmeden çekilen teknolojiyi Rus know-how’ı ile değiştirerek ve üretim tesislerimize gerekli parça ve bileşenleri tedarik ederek tedarik zincirlerimizi kısa sürede yeniden düzenlemeyi başardık. Kuzminskaya, tamamen, rüzgâr enerjisi sektörünün teknolojik egemenliğini güçlendiren yeni tedarik zinciri ile inşa edilen ilk rüzgâr çiftliğimizdir.”

Stavropol Bölge Valisi Vladimir Vladimirov de konuyla ilgili olarak, “Stavropol Bölgesi’nde son birkaç yıl içinde kurulan altıncı rüzgâr çiftliği olan Kuzminskaya’nın devreye alınması, Stavropol’ün Rosatom ile yeşil enerji geliştirme yolunda attığı bir başka adımdır. 2023’ün sonlarına doğru Stavropol’ün enerji karışımında rüzgâr, güneş ve hidroelektriğin payı %12’yi aşacak. Devreye alınan yeni çiftlik, Rusya’nın teknolojik egemenliğine ve ekonominin karbonsuzlaştırılmasına ortak katkımızdır. Yeşil enerji ile Stavropol Bölgesi, geleneksel enerji kaynaklarından vazgeçerek karbon ayak izini yılda 900 bin ton sera gazı azaltıyor. Stavropol, 2025 yılına kadar yıllık karbondioksit emisyonlarının 1,3 milyon ton azaltılmasını sağlayacak” dedi.

Kaynak: Rosatom Basın Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir