GENSED’de Bayrak Değişimi: Yeni Başkan Tolga Murat Özdemir
 1. Anasayfa
 2. Haberler

GENSED’de Bayrak Değişimi: Yeni Başkan Tolga Murat Özdemir

0

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in yeni başkanı Tolga Murat Özdemir oldu. Özdemir, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada; GENSED’in enerji depolama ve güneş enerjisinden elektrik üretimini tabana yaymayı faaliyetlerinin odağına aldığını söyledi.

Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği GENSED’in 7.Olağan Genel Kurul Toplantısı BYOTELL İstanbul Kozyatağı Oteli’nde gerçekleşti. Gerçekleşen Genel Kurulda iki yıl süre ile yeni Yönetim Kurulu belirlendi. Ardından yapılan ilk Yönetim Kurulu toplantısında Tolga Murat Özdemir Yönetim Kurulu Başkanı olarak seçildi. Başkanlık görevini, Halil Demirdağ’dan devralan yeni başkan Tolga Murat Özdemir, önceki dönemde GENSED Asbaşkanı olarak görev yapıyordu. Derneğin diğer görev dağılımlarında; Umut Gürbüz, Mehmet Doğan, Erhan Akdoğan, Osman Çotuker ve Zeynep Can Yönetim Kurulu Başkan Yardımcılığı ve Fatih Ünal derneğin saymanı olarak seçildi. Halil Demirdağ, Danışma Kurulu Başkanı olarak seçilirken, Derneğin Kurucu üyesi olan Hakan Erkan Genel Sekreterlik görevine devam ediyor.

“GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var”

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, Genel Kurul Toplantısı’nda yaptığı konuşmada GENSED’in 2023 ve sonrası için kısa, orta ve uzun vade hedeflerini paylaştı. Özdemir, “Bu dönem GENSED’in faaliyetlerinin odağında enerji depolama var. 7-8 aydır yoğunlaştığımız konu GES’ler ve RES’ler üzerinden enerji depolanması. Kısa vadede güneş enerjisinden elektrik üretimini ticari ve endüstriyel çözümlerle birlikte tabana yaymayı faaliyetlerinin odağına aldığı bir yönde olacak. Gerek Solar Akademi, gerek seminerlerimiz gerekse Solar+Storage NX Fuarımız’la her zaman enerji depolamayı ön plana koyacağız. Orta vadede ise YEKA, Hibrit ve 5.1.H projelerine yöneleceğiz” dedi.

“Yüzer GES ve Tarım GES Uzun vadeli hedeflerimiz”

GENSED’in uzun vadeli hedeflerine de değinen Özdemir, Yüzer GES ile Tarım GES’in yayılması için herşeyi yapacaklarını belirtti ve Yüzer GES ile ilgili mevzuat sıkıntılarını gidermeye çalıştıklarını kaydetti. Özdemir, Tarım GES’in hem tarımı geliştirici hem de atıl olan enerji sahalarını elektrik üretimine katkı sağlaması anlamında avantaj sağlayan ve kar getiren bir proje olduğunu dile getirdi ve GENSED’in üzerinde uzun vadede faaliyetlerini yoğunlaştıracağını aktardı. Özdemir, sektörün AR-GE çalışmalarını yürütebileceği ve sektörü oluşturan yerel, ulusal, uluslararası ölçekte firmaların birarada olacakları bir Solarhub’a dair İzmir’de çalışma başlattıklarını sözlerine ekledi.

“PV modül ve hücre teknolojileri Solar Storage Zirvesi’nde konuşulacak”

GENSED Akademi, Solar+Storage Seminerleri ve Solar+Storage Zirveleri hakkında değerlendirmelerde bulunan GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, dünyanın en büyük Solar ile ilgili medya kuruluşu olan PV Magazine ile yaptıkları işbirliği hakkında bilgi verdi. Özdemir, Solar+Storage NX Fuarı ile eş zamanlı olarak, “Solar Dünyasını Türkiye’ye Getiriyoruz” sloganı ile Solar Storage Zirvesi yapılacağını duyurdu. Zirve’de ‘PV teknolojilerinde günümüzde neredeyiz ve yarın nereye gidiyoruz?, ‘PV hücre teknolojileri’ ve ‘PV modül teknolojileri’ ile ‘Solar ve enerji depolama mevzuatları’na dair konular uluslararası uzmanların katılımıyla tartışılacak.

Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’

Üretimde en büyük harcama kaleminin enerji olduğunu belirten GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, “Enerji depolama sayesinde ‘Güneşimiz hiç batmayacak’. Enerji depolama sistemleri sayesinde, GES’ler gece, RES’ler ise rüzgar esmeden de elektrik üretebilecek konuma gelecek. Yeşil Mutabakat ile önümüzdeki dönemde fosil yakıtlı dizel jeneratörler tarihe kavuşurken, yerini yeşil enerjiden şarj edilebilen batarya grupları alacak. Enerji depolama sayesinde şebekelerimiz çevreci, ucuz maliyetli, verimli ve yenilenebilir kesintisiz enerjiye ve stabiliteye kavuşacak. EPDK’ya yapılan depolamalı RES ve GES başvurularının pazara 40-45 milyar dolarlık yatırım olarak yansımasını bekliyoruz. GENSED olarak bu alanda öncülük etmek üzere Solis Fuarcılık ile birlikte sektörün tek güneş enerjisi ve enerji depolama fuarı Solar+Storage NX’i 31 Ağustos – 02 Eylül 2023 tarihleri arasında İstanbul Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde düzenliyoruz. Fuarımıza 12 ülkeden 100’ün üzerinde katılımcı firma ve 51’i aşkın ülkeden 10.000’den fazla ziyaretçi katılımı bekliyoruz.” dedi.

“Hedef 2 yılda üye sayısını 400’e yükseltmek”

GENSED Başkanı Tolga Murat Özdemir, 2 yıl içerisinde üye sayısını 212’den 400’e çıkaracaklarını ve Yönetim Kurulu üyelerinin desteğiyle her üyenin bu süreçte tek tek ziyaret edileceğinin bilgisini verdi. Özdemir, ayrıca 2 yıl içerisinde Anadolu’da Temsilcilik açılacağını ve sektörel gelişimin temsilcilikler aracılığıyla yerelden takip edileceğini bildirdi.

Kaynak: Gensed Basın Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir