Eksim Enerji’den 260 MW Büyüklüğünde Yeni Rüzgar Enerji Yatırımı
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

Eksim Enerji’den 260 MW Büyüklüğünde Yeni Rüzgar Enerji Yatırımı

0

Eksim Enerji, geçtiğimiz yılın Haziran ayında gerçekleşen YEKA RES-3 yarışmaları kapsamında edindiği 6 lisans için 350 milyon dolarlık bir yatırıma hazırlanıyor. Türkiye’nin tüm bölgelerinde gerçekleştirdiği yüzde 100 yenilenebilir enerji yatırımları ile adından söz ettiren Eksim Enerji, yeni yatırımlarla sektördeki yerini güçlendirmeye devam ediyor. Ön lisansı onaylanan Amasya, Bingöl, Karaman, Mardin, Siirt ve Yozgat illerindeki rüzgâr enerji santrallerinin türbin tedarikine yönelik Nordex ile iş birliği yapacak olan Eksim Enerji, YEKA RES-3 projeleri ile toplam 260 MW büyüklüğünde bir yenilenebilir enerji kaynağını Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyor.

Eksim Enerji, geçtiğimiz yıl Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanı – Rüzgar Enerji Santrali – 3 (YEKA RES-3) yarışmalarında kazandığı 6 lisansa yönelik projelerin hayata geçirilmesi için 350 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. Amasya, Bingöl, Karaman, Mardin, Siirt ve Yozgat illerinde hayata geçecek rüzgâr enerji santrallerinin türbin tedarikini ise enerji platformları geliştiren dünyanın sayılı kuruluşlarından Nordex Grup sağlayacak.

Eksim Enerji’nin yeni yatırımında kullanılacak türbinler için birçok ilke de imza atılması hedefleniyor. Bu kapsamda, YEKA RES-3 projeleri için ön görülen yerlilik oranlarını sağlayacak Nordex’in ürettiği en son teknoloji rüzgâr türbinleri, düşük rüzgarlı sahalarda dahi yüksek üretim yakalamayı amaçlıyor. Yenilenebilir enerji dönüşümüne yönelik yapılan bu önemli yatırım, teknolojideki yeniliklerin ülkemize aktarılmasına ve istihdam artışına da katkı sunacak.

Eksim Enerji yurt dışı yatırımları ile büyüme trendini sürdürecek

Üretim gücünü sürdürülebilir kaynaklardan alan Eksim Enerji, sunduğu yüzde 100 yenilenebilir enerji portföyü ile rüzgâr, hidroelektrik ve güneş enerjisine odaklanıyor. Türkiye’nin her bölgesinde yatırımları bulunan Eksim Enerji, ülkemizde 2022 yılı içinde rüzgâr enerjisinden üretilen elektriğin yüzde 4’ünü üreterek yeşil bir dünyaya katkı sağladı. İlave kapasitelerle kurulu gücünü 2022 yılı sonunda 626 MW’a çıkaran Eksim Enerji, yenilenebilir enerji kaynaklarında kurulu olan ve projelendirilmiş toplam portföyünü 1751 MW’a yükseltti. TÜREB Raporu’na göre Eksim Enerji, 2022 yılını rüzgar enerjisinde kurulu güç sıralamasında altıncı olarak tamamladı. Türkiye’de gerçekleştirdiği yatırımlar ile önemli bir tecrübe kazanan Eksim Enerji, Arnavutluk ve Özbekistan gibi farklı coğrafyalarda yapılacak ihalelere de katılmaya hak kazandı.

Yenilenebilir enerji dönüşümüne yönelik teknoloji yatırımları artıyor

Son yıllarda yenilenebilir enerji dönüşümü için geliştirilen teknoloji yatırımları hızla yükseliyor. Uluslararası Yenilenebilir Enerji Ajansı’nın (IRENA) “Yenilenebilir Enerji Finansmanı Küresel Görünümü 2023” raporuna göre, yenilenebilir enerji dönüşümü teknolojilerine yapılan küresel yatırım miktarı geçen yıl, bir önceki yıla oranla yüzde 19 artarak 1,3 trilyon dolara çıktı.

Kaynak: EKSİM HOLDİNG Basın Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir