Tarım ve Orman Bakanlığı Binalarda Yüzde 25 Su Tasarrufu Sağlanması İçin Kılavuz Hazırladı
 1. Anasayfa
 2. Genel

Tarım ve Orman Bakanlığı Binalarda Yüzde 25 Su Tasarrufu Sağlanması İçin Kılavuz Hazırladı

0

Tarım ve Orman Bakanlığı Su Yönetimi Genel Müdürlüğü, “su verimliliği seferberliği” kapsamında binalarda yüzde 25 su tasarrufu sağlanması hedefiyle hazırlanan “Binalarda Su Verimliliği Hedefi ve Uygulama Kılavuzu”nu yayımladı.

Her alanda olumsuz etkileri ortaya çıkan iklim değişikliği ile mücadele kapsamında çok sayıda tedbir alınıyor. Bakanlıkça bu kapsamda özellikle toplumun tüm kesimlerinde farkındalık oluşturmaya yönelik önemli adımlar atılıyor.

“Su verimliliği seferberliği” kapsamında Ocak ayında tanıtım toplantısı gerçekleştirildi. Binalarda yüzde 25 su tasarrufu sağlanması hedefiyle “Binalarda Su Verimliliği Hedefi ve Uygulama Kılavuzu” hazırlandı. Buna göre kılavuz belirlenen tedbirlerin yaygınlaştırılması için belediyelerle paylaşıldı.

Kılavuz, bireysel su kullanımlarında tasarrufu ve su kaynaklarının korunmasını amaçlıyor. Kılavuzda yer alan “azalt-yeniden kullan-değiştir” stratejileri yer alıyor. Su verimliliği kültürünün toplumun bütün kesimlerince benimsenmesi hedefleniyor.

“Azalt stratejileri” içerisinde, “Eller yıkanırken, diş fırçalarken ve tıraş olurken musluk kapatılmalı. Çamaşır ve bulaşık makineleri tam dolu bir şekilde çalıştırılmalı. Su sızıntıları önlenmeli. Halılar ve balkonlar tasarruflu yöntemlerle temizlemeli. Sebze ve meyveler akar musluk yerine su dolu kapta yıkanmalı.” önerileri sıralanıyor.

“Yeniden kullan” stratejileri de “Yağmur suyu hasadı yapılarak, kazanılan suyun özellikle bahçe sulamada yeniden kullanılmasını, sebze ve meyveleri yıkamak için kullanılan suyun, uygun yerlerde yeniden değerlendirilmesini, arıtma çıkış suyunun toplanarak temizlikte yeniden kullanılmasını, ısınması beklenen akan suyun uygun yerlerde yeniden kullanılmak üzere toplanmasını” kapsıyor.

Sensörlü, düşük basınçlı musluk ve bataryaların kullanılmasından da bahsediliyor. Ayrıca kıtılan suyun israfına neden olan tesisatın yenisiyle değiştirilmesi yer alıyor. Bunlara ek olarak su ve enerji tasarrufu özelliğine sahip bulaşık ve çamaşır makinelerinin tercih edilmesi “değiştir stratejileri” içerisinde bulunuyor.

Sonrasında stratejilerin hayata geçirilebilmesi adına “Binalarda Su Verimliliği Sistem Kurulumu Talimatı” da hazırlandı.

Ayrıca bu çerçevede binalarda su verimliliği uygulamalarının yaygınlaştırılması için “su verimliliği biriminin kurulması”, “mevcut durum tespiti”, “planlama”, “ihtiyaçların belirlenmesi ve temin edilmesi”, “eğitim ve farkındalık oluşturma”, “uygulama” ve “raporlama” adımları öne çıkıyor.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir