Geçen yıl üretilen elektriğin yüzde 5’i güneş santrallerinden geldi
 1. Anasayfa
 2. Güneş

Geçen yıl üretilen elektriğin yüzde 5’i güneş santrallerinden geldi

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Bayraktar, Türkiye’nin elektrikteki kurulu gücünün yüzde 54,5’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlandığını belirtti. “Geçen yıl 15 teravatsaatlik elektrik üretimi güneşten sağlandı” dedi.

Bayraktar, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Güneş Enerjisi Araştırma ve Uygulama Merkezi (ODTÜ-GÜNAM) tarafından düzenlenen Türkiye Fotovoltaik Teknolojileri Platformu FV Teknolojileri Çalıştayı’nda konuştu. Türkiye’nin son 5 yılda dünyada ilave kurulu güç artışında önemli bir aşamaya geldiğini anımsattı.

Yenilenebilir enerji alanındaki gelişmeler ve kullanımının yaygınlaşmasıyla küresel emisyonların önüne geçildiğine işaret etti. Bayraktar, “Önemli bir konuma erişen ve parlak bir geleceği olan güneş enerjisi sektöründe gelişmeler var. Özellikle tarife garantisi ve diğer teşvik mekanizmalarıyla geliştirdiğimiz programlar büyük önem arz etmektedir. Büyük ölçekli yenilenebilir enerji projeleri kurarak yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli ve etkin kullanılmasını hedefliyoruz. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları modeli yerli üretim ve AR-GE’yi kapsayan bütüncül bir vizyonun göstergesidir. Türkiye’nin halihazırda elektrikteki kurulu gücünün yüzde 54,5’inin yenilenebilir enerji kaynaklarından geldi. Buna göre; alandaki gelişmeler elektrik üretimine yansıdı. Geçen yıl toplam üretimin yaklaşık yüzde 5’ine karşılık gelen 15 teravatsaatlik elektrik üretimini güneşten sağladık.”

YEKA modeli sayesinde Avrupa’nın ilk ve tek entegre fotovoltaik güneş enerjisi tesisinin kurulduğunu vurguladı. Bayraktar, Türkiye’nin fotovoltaik modül üretim kapasitesinde Avrupa’nın tamamının neredeyse toplam kapasitesiyle yarışır hale geldiğini aktardı.

Yerli üretim vurgusu

Bayraktar, Türkiye’nin en önemli makro iktisadi açmazlarından biri olan enerjide dışa bağımlılığı ve onun getirdiği enerji ithalatını ancak yakıtta ve teknolojide yerli üretimin artırılması ile mümkün olduğunu anlattı.

Bu noktada gayretlerin devam ettiğini dile getiren Bayraktar, devam etti.

“Cumhurbaşkanımız 2053’te Net Sıfır emisyon hedefini ilan etti. Türkiye’nin karbon nötr ekonomi olması için üzerimize düşen çalışmalarla ilgili ilk değerlendirmelerimizi yaptık. Bu bağlamda Türkiye 2035’e geldiğinde 53 bin megavatlık güneşe, yaklaşık 30 bin megavatlık rüzgara ulaşmayı hedefliyoruz. Beraberinde 7 bin 200 megavatlık nükleere ve 7500 megavatlık depolama kapasitesine de ulaşmayı hedefliyoruz. Uzun vadede Türkiye’nin her yıl 5 bin megavat güneş santralini hayata geçirmesi gerekiyor. Bu bağlamda Güneş Enerjisi Teknolojileri Eylem Planını ODTÜ-GÜNAM, TENMAK işbirliğiyle çalışıyoruz. GÜNAM’ın her geçen gün büyümesini ve önemli bir işlev üstleneceğini görüyoruz, destekliyoruz.”

ODTÜ-GÜNAM Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Raşit Turan da TÜBİTAK 1004 programı kapsamında geçen yıl temmuzda resmi olarak kurulan Türkiye Fotovoltaik Teknolojileri Platformu’nun (TFTP) 1’inci kamuya açık çalıştayının gerçekleştirildiğini belirterek, “TFTP Türkiye’nin yakın geleceğinde fotovoltaik teknolojilerinde yüksek yerlilik oranı ile maliyet/performans olarak ulusal ve küresel piyasalarda rekabet edebilecek yenilikçi ürünlerin prototiplerinin geliştirilmesi ve seri üretimi için yetkinliklerin kazanılması amacıyla yola çıkmıştır.” ifadelerini kullandı.

Bir gün sürecek çalıştayda, dünyada ve Türkiye’de güneş enerjisinin durumu ve ilgili stratejiler konuşulacak. Afetlerde fotovoltaik teknoloji uygulamaları, panel cam teknolojileri değerlendirilecek. Bununla birlikte sektör gündemine yönelik sunumlar yapılacak.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir