Bakan Varank, 81 ile yayılan araç şarj istasyonlarının sayısının artacağını bildirdi
 1. Anasayfa
 2. Genel

Bakan Varank, 81 ile yayılan araç şarj istasyonlarının sayısının artacağını bildirdi

0

Bakan Varank, “Türkiye’nin otomobili Togg için ön siparişler bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bakanlığımızın destekleriyle kurulan 1571 hızlı şarj istasyonunun kullanıma sunulması için hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı.” dedi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Togg için ön siparişlerine bugünden itibaren başlanacağını belirtti. “Bakanlığımızın destekleriyle kurulan 1571 hızlı şarj istasyonunun kullanıma sunulması için de hazırlıklar büyük ölçüde tamam.” dedi.

Bakan Varank, AA muhabirine, Togg ve şarj istasyonu yatırımlarına ilişkin değerlendirme yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yerli otomobil hayaliyle başlayan serüvenin, Togg’un yollara inmesiyle yeni akıllı pazarlara ve yeni yatırımlara kapı açacağını vurgulayan Varank, kullanıcılarla buluşacak yerli otomobile güç verecek şarj istasyonları ağının kurulması çalışmalarının da hızla devam ettiğini söyledi.

Varank, elektrikli araçların yaygınlaşmasını sağlamasına yönelik amaçlarından bahsetti. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının başlattığı “Şarj İstasyonları Destek Programı” kapsamında firmaların yatırımlarını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye genelinde hizmet veren hızlı şarj istasyonu (DC) sayısının 500’ü, AC şarj ünitesi sayısının ise 2 bini aştığı söyledi. Şarj istasyonlarının, şehir merkezlerinin yanında araç trafiğinin yoğunlaştığı kara yollarında da hazırlandığını ifade etti.

“Yıl sonuna kadar 5 binden fazla şarj istasyonu faaliyete geçecek”

Destek programından yararlanan firmaların hedeflenen 1571 hızlı şarj istasyonunun kurulumu için yoğun çalışma yürüttüklerini vurguladı. Varank, bunun yanında, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu tarafından lisans verilen 119 firmanın da asgari yükümlülükleri kapsamında şarj istasyonu yatırımlarına başladığını dile getirdi.

Varank, Togg’un yollardaki yerini almasıyla şarj istasyonu yatırımlarının daha da artmasını beklediklerine söyledi. Daha sonrasında buna dikkati çekerek, devam etti.

“Türkiye’nin otomobili Togg için ön siparişler bugünden itibaren alınmaya başlanacak. Bakanlığımızın destekleriyle kurulan 1571 hızlı şarj istasyonunun kullanıma sunulması için de hazırlıklar büyük ölçüde tamamlandı. 2023 sonuna kadar 2 binden fazlası yüksek hızlı, 5 binden fazla şarj istasyonunun olmasını öngörüyoruz. Türkiye’nin bu yüksek hızlı şarj istasyonlarıyla elektrikli araç kullanıcıları yollardaki kesintisiz seyrine devam edecek.”

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir