MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı, raporlama aşamasına geçti
 1. Anasayfa
 2. Haberler

MTA ekipleri fay hatlarındaki incelemelerini tamamladı, raporlama aşamasına geçti

0

Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerin fay hattı üzerindeki incelemelerini tamamlayan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığına bağlı Maden Tetkik Arama (MTA) ekipleri raporlama aşamasına geçti.

Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından MTA ekipleri yıkımın etkileriyle, fay hattının durumunu incelemek için sahadaydı.

Ekiplerin saha çalışması kapsamında, kuzeydoğuda Yarpuzlu ile güneybatıda Antakya Havalimanı güneyine kadar olan alanda toplam 315 kilometre uzunluğundaki yüzey kırığı üzerinde 271 gözlem yapıldı.

6 Şubat 04.17’de meydana gelen Kahramanmaraş Pazarcık merkezli depremle ilgili olarak 225 kilometre alan tarandı. Taranan alanlara yönelik modelleme oluşturuldu. Devamında, 6 Şubat 13.24’te meydana gelen Kahramanmaraş Elbistan merkezli depremle ilgili olarak kuzeydoğuda Eskiköy (Doğanşehir-Malatya) ile batıda Göksun (Kahramanmaraş) arasında kalan alanda 177 kilometre uzunluğundaki yüzey kırığı üzerinde toplam 80 gözlem yapıldı. Son olarak, 20 Şubat’ta Hatay’ın Defne ilçesinde 6,4 büyüklüğünde meydana gelen depremle ilgili gözlem yapıldı. Buna yönelik depreme neden olan 45 kilometre uzunluğundaki Antakya Fay Zonu üzerinde 26 gözlem yapıldı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, MTA ekiplerinin saha inceleme ve çalışmalarını yakından takip etti.

Bu haritaların hazırlandıktan sonra hem kamuoyuyla hem de ulusal ve uluslararası yer bilimcilerle paylaşılacağı öğrenildi.

Deprem sonrası bataklık gölü oluşmuş

Açıklamada görüşlerine yer verilen MTA deprem araştırma ekibinde görevli Dr. Akın Kürçer, yüzey faylanmalarıyla alakalı gözlemler yaptıklarını söyledi.

Sonrasında Kürçer depremin yüzeye etkilerinden bahsetti. Ardından Hatay Havalimanı bölgesindeki son yaptıkları incelemeye ilişkin de konuştu.

“Bulunduğumuz bölge Hatay Havalimanı’nın güney kısmıdır. Daha öncesinde bulunduğumuz lokasyona gelmiş olsaydık diğer komşu alanlarda olduğu gibi düz bir tarlaydı. Deprem sonrası gelişen yüzey faylanmasıyla beraber jeoloji literatüründe bataklık gölü olarak nitelendirilen bir göl oluşmuş. Depremden sonra oluşan gölün faya paralel uzunluğu yaklaşık 100 metre, genişliği ise 40 metre civarında. Bölgede 1 metre 20 santimlik bir yer değiştirme konusu da söz konusu. Buna yönelik olarak benzer coğrafik değişiklikler büyük depremler sonrası oluşabiliyor. Büyük depremler arazide birtakım izler bırakır. Daha sonrasında biz bu izleri takip ederek haritalandırma çalışmaları yaparız.”

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir