Mısırlı çiftçi kurduğu güneş enerjisi sistemiyle kurak bölgede meyve yetiştiriyor
 1. Anasayfa
 2. Güneş

Mısırlı çiftçi kurduğu güneş enerjisi sistemiyle kurak bölgede meyve yetiştiriyor

0

Mısır’ın kuzeyindeki Munufiyye kentine bağlı Medine es-Sedat bölgesinde çiftçilik yapan Mahmud el-Gandur, 6 yıldır elektrik ihtiyacını güneş enerjisi sistemiyle gideriyor

Mısırlı çiftçi Gandur, kurak ve kırsal bir bölgede kurduğu güneş enerjisi sistemiyle hurma, portakal, üzüm ve mandalina yetiştirmekte zorluk yaşamıyor.

AA muhabirine konuşan Gandur, 1989’dan beri bu bölgede çiftçilik yaptığını dile getirdi. Tarımsal sulamada kullandığı elektriği ise son 6 yıldır güneş enerjisinden sağladığını söyledi.

Gandur, “Beni güneş enerjisi sistemini kurmaya iten en büyük etken elektriğin sık sık kesiliyor olmasıydı. Özellikle rüzgârın şiddetli olduğu günler. Ayrıca, bir dönem ülkemizde enerji krizi de vardı. Şu an elektrik mevcut, enerji krizi de yok ama ekonomik yönden güneş enerjisi sistemi daha uygun. Daha doğrusu elektriğiniz bedavaya gelmiş oluyor.” dedi.

Güneş enerjisi panellerinin ve kurulumunun biraz masraflı olduğunu belirten Gandur, “Güneş enerjisi sisteminin kurulumunun ardından elektrik bedavaya geldiği için başka pek bir masrafımız olmuyor. Hatta sistem iyi kullanıldığı takdirde 25-30 yıl sizi idare edebilir. Bu da bir nevi yatırım sayılır. Yıllık ödediğimiz elektrik parasının yüzde 20 ile 30 arası oranında karlı çıkıyoruz.” diye konuştu.

Mısır’da tarım alanı çok kısıtlı
Mısır topraklarının sadece yüzde 4’ü tarım alanı ve yüzde 75’i çölden oluşuyor. Başkent Kahire’de yıllık ortalama sıcaklık ise 21,9 derece.

Gandur, tarım ve çiftçiliğin bir hayli zor olduğu kurak bölgede meyve yetiştiriyor. Yerleşim bölgelerine uzak yerlere elektriğin getirilmesinin zor ve masraflı olduğunu söyledi.

Kazdığı 70-80 metre derinliğindeki kuyulardan su ihtiyacını gideren Mısırlı çiftçi, sondaj sisteminde suyun kesilmemesi için elektriğin temel bir ihtiyaç olduğunu kaydetti.

Gandur ayrıca tarlasına elektrik bağlamak isteyen yatırımcının gerek elektrik direkleri gerek kablolar olsun tüm gereksinimleri kendisinin karşıladığından bunun da çok masraflı olduğunu dile getirdi.

“Mısır en çok güneş alan ülkeler arasında”

Gandur, Mısır’da özellikle yaz aylarında sıcaklığın artması nedeniyle çok fazla suya ihtiyaç duyduklarını söyledi. Yıl boyunca yaz kış fark etmeksizin ülkede genellikle hava güneşli olduğu için güneş enerjisi sistemiyle ihtiyaç duyduğu elektriği elde ettiğini aktardı.

Mısır’da başka çiftçilerin de güneş enerjisi sistemine yöneldiğini belirten Gandur, “Mısır en çok güneş alan ülkeler arasında. Özellikle yazın gündüzler uzayınca çok daha fazla elektrik depolanıyor. Kışın bile genelde hava güneşli olduğu için elektrik sıkıntısı çekmiyoruz. Açıkçası ben güneş enerjisi sistemi için Mısır’da güzel bir gelecek görüyorum.” diye konuştu.

Rusya-Ukrayna savaşının ardından başta petrol olmak üzere enerji alanında bir kriz meydana geldi. Buna yönelik fiyatların çok arttığına dikkati çeken Gandur, şöyle devam etti:

“Her ne olursa olsun, biz enerji krizlerinden veya petrol fiyatlarından etkilenmiyoruz. İhtiyaç duyduğumuz tek şey güneş ve önümüzdeki tek engel de havanın bulutlu olmasıdır. Mısır’da öyle bir sorunumuz da yok. Hava genellikle güneşli. Dolayısıyla bu sistem, biz çiftçilerin işini çok kolaylaştırıyor.”

Yenilenebilir enerji kaynağı

Enerji sistemleri mühendisi Yahya el-Adavi, güneş yoluyla elde edilen enerji hakkında görüş bildirdi. Yenilenebilir enerjinin çiftçiler için hızlı ve kolay bir çözüm olduğunu belirtti.

Adavi, Mısır’da ilk güneş enerjisi sisteminin 1911’de kurulmaya başlandığını ve iki yıl sonra da faaliyete geçtiğini söyledi.

Mısırlı mühendis günümüzde bu sistemlerin genellikle Türkiye, Çin ve Fransa’dan ithal edildiğini aktardı.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir