Oxford: Yenilenebilir enerji daha ucuz sermaye maliyeti sağlıyor
 1. Anasayfa
 2. Genel

Oxford: Yenilenebilir enerji daha ucuz sermaye maliyeti sağlıyor

0

Daha yüksek güneş ve rüzgar enerjisi kapasitesine sahip enerji şirketlerinin fosil yakıt odaklı emsallerine göre daha düşük öz sermaye ve borç maliyetine sahip olduğu tespit edildi. Bu eğilim özellikle Avrupa’da belirgin olarak öne çıkıyor.

Oxford Sürdürülebilir Finans Grubu tarafından yapılan yeni bir analiz incelendi. Buna göre küresel çapta yenilenebilir enerji odaklı elektrik şirketlerinin borç maliyeti yüzde 6 seviyelerinde. Fosil yakıt şirketlerinin borç maliyeti yüzde 6,7 seviyesinde bulunuyor.

Yenilenebilir enerji kaynaklarına odaklanan kuruluşların öz sermaye maliyeti yüzde 15,2 ile öz sermaye maliyeti yüzde 16,4 olan fosil yakıt odaklı kuruluşlara göre daha düşük.

Bu fark, iklim politikalarının daha yaygın olduğu Avrupa’da ise belirgin şekilde öne çıkıyor. Avrupa’da güneş ve rüzgar kapasitesi yüksek şirketlerin öz sermaye maliyeti yüzde 17’den yüzde 14’e geriledi.

Dünyada enerjide en yüksek sermaye maliyetine sahip sektörün ise kömür madenciliği olduğu hesaplandı. Kömür madenciliğinde borç maliyeti 2021’de yüzde 7,9’a, öz sermaye maliyeti yüzde 18,2’ye yükseldi.

Avrupa’da ise petrol-gaz üretimi odaklı şirketlerin en yüksek öz sermaye maliyetine sahip olduğu görüldü.

Oxford Sürdürülebilir Finans Grubu Direktörü Ben Caldecott analize ilişkin değerlendirmede bulundu. “Sermaye maliyeti, farklı enerji teknolojilerinin toplam maliyetinin önemli bir belirleyicisidir. Finansal piyasaların algıladığı riskleri yansıtır. Örneğin kömürün yenilenebilir enerjilerle ne kadar hızlı yer değiştirebileceği gibi.” ifadelerini kullandı.

Gireesh Shrimali ise Kuzey Amerika’da yenilenebilir enerji için sermaye maliyetinde tutarlı bir eğilim görülmediğini belirtti. “Görülmesi gereken şey, özellikle son Enflasyon Azaltma Yasası gibi büyük değişikliklerle politika ortamının değişip değişmeyeceğidir.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir