Brent petrolün varil fiyatı 86,27 dolar
 1. Anasayfa
 2. Gaz ve LNG

Brent petrolün varil fiyatı 86,27 dolar

0

Brent petrolün varili uluslararası piyasalarda 86,27 dolardan işlem görüyor.

Dün 86,34 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 86,18 dolar seviyesinde tamamladı. Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.41 itibarıyla kapanışa göre yüzde 0,10 arttı. Güncel durumda 86,27 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 80,53 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki kısmi yükselişte, Çin ekonomisine ilişkin iyimserlik etkili oldu.

Dünyanın ikinci büyük petrol tüketicisi Çin’in petrole talebi fiyatların yönünü belirlemeye devam ediyor.

Bugün açıklanan makroekonomik verilere göre, Çin’de ithalat ve ihracat şubatta geriledi. Dış ticaret fazlası 116,9 milyar dolarla beklentileri aştı.

Söz konusu veriler, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı ülkede petrol talebine ilişkin soru işaretlerine yol açtı. Yine de piyasalarda ekonomik toparlanmaya ilişkin iyimserlik yerini koruyor.

Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Uluslararası Enerji Ajansı, son raporlarında, bu yıl küresel petrol talebindeki artış öngörülerini yükseltmiş ve bu artışın önemli bir kısmının Çin’den kaynaklanacağını belirtmişti.

Öte yandan, ABD Merkez Bankası’nın (Fed) gelecek dönem para politikasına ilişkin belirsizlikler var. Bu durum fiyatlardaki yükselişi kısıtlamaya devam ediyor.

Fed’in 21-22 Mart’taki toplantısı öncesinde Fed Başkanı Jerome Powell’ın bugün ve yarını açıklama yapacak. Bu açıklamada para politikasının geleceğine ilişkin ipucu vermesi bekleniyor.

Brent petrolde teknik olarak 86,73 ile 87,27 dolar aralığının direnç, 86,19 ile 85,65 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği vurgulanıyor.

Kaynak: AA Haber Bülteni

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir