Akkuyu NGS Sahası İçin Belirlenmiş Deprem Tehlikesi Uluslararası Yasal Gerekliliklere Uygun
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Akkuyu NGS Sahası İçin Belirlenmiş Deprem Tehlikesi Uluslararası Yasal Gerekliliklere Uygun

0

UZMANLARA GÖRE AKKUYU NGS SAHASI İÇİN BELİRLENMİŞ DEPREM TEHLİKESİ ULUSLARARASI YASAL GEREKLİLİKLERE UYGUN

PROF. DR. MUSTAFA ERDİK:

“AKKUYU PROJESİ DEPREM TEHLİKESİ BELİRLEMESİNDE ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ KURUMU’NUN ÖZEL GÜVENLİK KILAVUZUNDAKİ KURALLAR UYGULANDI”

Türkiye Kahramanmaraş’ta meydana gelen ve 10 ili etkileyen depremin ardından Hatay’da tekrarlanan sarsıntılarla yeniden aynı şoku yaşadı. Bilim insanları, depremlerin aynı fay hattı üzerinde devam edebileceği olasılığına dikkat çekiyor. Mersin dahil çok sayıda şehirde hissedilen depremlerin ardından Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS) sahasında deprem tehlikesi olasılığı konusunda yorum ve görüşler de zaman zaman kamuoyuna yansıyor.

Tasarım organizasyonuna ve mühendislik etüt raporlarının sonuçlarına atıfta bulunan uzmanlara göre, Akkuyu NGS projesinin tasarımının 9 büyüklüğündeki maksimum depremlere göre yapıldığı kaydediliyor. Ayrıca NGS inşaatı sırasında da sismik aktivitelerin düzenli olarak izlendiği vurgulanıyor. Bilgilere göre, 2011 yılından 2017 yılına kadar Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) tavsiyeleri doğrultusunda, bağımsız araştırma kuruluşları tarafından Akkuyu NGS sahasında çok sayıda araştırma yapıldı. Bu çalışmalar, 300 km’lik, 25 km’lik, inşaat sahasına bitişik 5 km’lik yarıçaplar ile nükleer santralin bulunduğu sahada gerçekleştirildi. Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi Deprem Araştırma Enstitüsü (Türkiye), Rusya Bilimler Akademisi- Dünya Fiziği Enstitüsü (Rusya), Worley Parsons (Avrupa) ve RIZZO (ABD) gibi kuruluşlar tarafından gerçekleştirilen bu çalışmalara göre Akkuyu sahasından elde edilen parametreler, bu bölgenin bir nükleer enerji santralinin inşası için ulusal ve uluslararası düzeydeki tüm yasal gerekliliklere uygun olduğunu doğruluyor.

PROF.DR MUSTAFA ERDİK: PROJE ULUSLARARASI ATOM ENERJİSİ KURUMU GÜVENLİK KILAVUZLARINA UYGUN

Akkuyu NGS deprem tehlikesi belirlemeleri için 1975 yılından bugüne kadar yapılan çeşitli çalışmalarda görev alan Prof. Dr. Mustafa Erdik, son dönemlerde proje ile ilgili dile getirilen iddialara yönelik önemli bir açıklama yaptı. Erdik, “6 Şubat 2023 ana depreminin (Mw7.7) merkez üssü Akkuyu NGS’ye 388 km uzaktadır. Bu depremde Akkuyu NGS sahasında ölçülmüş en büyük yatay yer ivmesi 4 cm/s2 seviyesindedir. Bu seviye Akkuyu NGS deprem tasarımı için kullanılan tasarım bazlı yatay ivme spektrumu ile ilgili en büyük ivme seviyesinin sadece 100’de 1’i kadardır” dedi.

Akkuyu NGS’nin deprem tehlikesi belirlemesi için, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun (IAEA) nükleer tesislerdeki yer değerlendirmesinde yer alan deprem tehlikelerini kapsayan Özel Güvenlik Kılavuzu SSG-9’a göre çalışma yapıldığının altını çizen Erdik, kılavuza göre NGS sahasında deprem tehlikesinin belirlenmesi için dört farklı aşamada ve ayrıntıda saha çalışmalarının yapılması gerektiğini ve bu çalışmaların ayrıntılı şekilde yapılarak bölgenin sismo-tektonik değerlendirilmesine yönelik tüm bilgilerin elde edildiğini ve raporlandığını ifade etti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir