Elektrik Üretimi Madenciye Serbest Oluyor
 1. Anasayfa
 2. Yenilenebilir

Elektrik Üretimi Madenciye Serbest Oluyor

0

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanı Murat Kurum, kullanılmayan hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılması ile ilgili sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, tarıma elverişsiz hazine arazilerinin ekonomiye kazandırılmasıyla ilgili açıklamalarda bulunarak, “Hem çevre dostu hem ekonomik. Atıl durumda, tarıma elverişsiz 300 milyon metrekare Hazine arazisini ekonomimize kazandırıyoruz. Bu arazilere rüzgâr ve güneş enerjisi santralleri kurulacak. Böylece 20 bin megavat yenilenebilir enerji üretimi sağlayacağız” ifadelerini kullandı

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, Milli Emlak Genel Müdürlüğü’nce, iklim değişikliği ile mücadele kapsamında çevre dostu enerji kaynaklarının yaygınlaştırılması amacıyla yeni bir proje gerçekleştiriliyor. Buna göre, atıl durumda olan Hazine taşınmazları üzerinde güneş enerjisi ve rüzgâr enerjisi başta olmak üzere yenilenebilir enerji kaynaklarıyla lisanssız elektrik üretimi yapılabilecek.

Bu uygulamadan mesken ve aydınlatma abone grubunda yer alanlar hariç, kendi ihtiyaç duydukları elektriği üretmek amacıyla maden veya jeotermal işletme ruhsat sahipleri, sanayiciler, kamu ve özel hizmetler sektöründe yer alan kişiler ve tarımsal faaliyetlerde bulunan kişiler yararlanabilecek. Hazine taşınmazları üzerinde lisanssız elektrik üretimi yapılması amacıyla tesis edilecek irtifak hakkı ve kullanma iznine ilişkin olarak ihaleler, taşınmazın rayiç bedelinin yüzde biri üzerinden açık arttırmayla belirlenecek.

Hazine taşınmazları hakkında yapılan irtifak hakkı veya kullanma izni ihalelerinin onayı ile yatırımcılara imar planlarının yapılması, uygulama projelerinin onaylanması, bağlantı anlaşmasının yapılması gibi işlemler için bir yıl ön izin verilecek. Yükümlülüklerin yerine getirilmesi halinde 29 yıla kadar bağımsız ve sürekli nitelikte olmayan irtifak hakkı veya kullanma izni verilecek.

Kaynak: Yeraltı Haber

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir