Akkuyu’ NGS’deki ihtilaf için Enerji Bakanlığı devrede 
 1. Anasayfa
 2. Nükleer

Akkuyu’ NGS’deki ihtilaf için Enerji Bakanlığı devrede 

0

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Mersin’de Türkiye’deki ilk nükleer elektrik santralini inşa eden Akkuyu NGS ve yüklenici Titan 2-IC İçtaş konsorsiyumu arasında ihtilaflar yaşandığı ve bunun kamuoyuna yansıdığı ifade edildi. Açıklamada, söz konusu süreçte Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın taraflar arasındaki ihtilafın çözümü için gerekli girişimlerde bulunduğu kaydedilirken şöyle denildi: 

“Önceliğimiz, projenin (Akkuyu Nükleer Santrali) başından bu yana inşaat sahasında hizmet veren bütün yüklenicilerin ve çalışanların aleyhine bir mağduriyet oluşmaması ve projenin zamanında devreye alınmasıdır” denildi. 

DAHA ÖNCE OLDUĞU GİBİ… 

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’nın açıklamasında “Daha önce olduğu gibi, yine bu çerçevede girişimlerimiz sorunların çözümü için devam etmektedir. Taraflara da böyle bir projede daha sağduyulu ve yapıcı bir görev düştüğünü bir kez daha hatırlatmak isteriz” ifadesine de yer verildi. 

AKKUYU NGS HAKKINDA…  

Enerji ve Tabii Kaynarlar Baranlığı’nın açıklamasında Akkuyu Nükleer Güç Santrali ve sürece dair ayrıntılı bilgilere de yer verildi. Açıklamadaki bilgiler şöyle: 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali (NGS), Türkiye Cumhuriyeti’nin bugüne kadar tek kalemde yapılan en büyük yatırımıdır. Her biri 1200 megavat kapasiteli 4 reaktörün tam kapasite devreye girmesiyle Türkiye’nin toplam elektrik ihtiyacının yaklaşık yüzde 10’unu tek başına karşılayacaktır. 

İLK ÜNİTE 2023’TE DEVREDE

21 Temmuz 2022 günü dördüncü ve son reaktörünün temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin ilk reaktörü, Cumhuriyetimizin yüzüncü yılında devreye girecektir. Türkiye’nin en büyük projesinin hedeflere uygun bir şekilde ilerlemesi için sahada binlerce çalışan büyük bir emek sarf etmektedir.

Temel amacımız, uluslararası standartları referans alarak, Nükleer Düzenleme Kurumu’nun denetim ve onaylarıyla ilk reaktörü projenin takvimine uygun bir şekilde, 2023’te devreye almaktır.

NÜKLEER MÜHENDİS YETİŞTİRME…  

Akkuyu Nükleer Güç Santrali yap-işlet modeliyle inşa edilmektedir. En yüksek güvenlik standartlarıyla hayata geçirilen Akkuyu, ülkemize nükleer teknoloji transferi sağlarken, aynı zamanda yerli ve milli nükleer enerji endüstrisi oluşması için de önemli bir birikim sağlamaktadır.

Bu kapsamda, Türkiye’nin gelecekteki nükleer santrallerini kuracak ve işletecek bilgi ve tecrübeye sahip mühendislerimizin yetiştirilmesi için bugüne kadar 317 öğrencimiz nükleer enerji eğitimi için Rusya’ya gönderildi. 263 mühendisimiz eğitimlerini tamamlayarak, Akkuyu’da işbaşı yaptı. Halen 54 öğrencimiz Rusya’da eğitimlerine devam etmektedir

6 MİLYAR DOLARLIK İŞ HACMİ 

Akkuyu Nükleer Güç Santrali’nin inşası ve işletmesinde ihtiyaç duyulan malzemelerin, ekipmanların ve hizmetlerin yerli tedariki yaklaşık 6 milyar dolarlık bir iş hacmi oluşturmaktır. Bu durum nükleer enerji ve beraberinde onu destekleyen alt sektörlerin de yerli teknoloji ve üretim kapasitelerinin gelişmesine önemli katkılar sağlayacaktır.”

Kaynak: Enerji Günlüğü

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir