Kalehan Enerji, Türkiye’nin İlk Üç Kaynaklı Hibrit Santralini Kurmayı Planlıyor
 1. Anasayfa
 2. Rüzgar

Kalehan Enerji, Türkiye’nin İlk Üç Kaynaklı Hibrit Santralini Kurmayı Planlıyor

0

Kalehan Enerji, Bingöl’de işlettiği ve güneşle hibrit santrale dönüştürdüğü Aşağı Kaleköy HES sahasına rüzgar santrali de kurmayı planlıyor.

Cengiz İnşaat ve Özaltın İnşaat ortaklığı Kalehan Enerji Grubu, Bingöl’de işletmekte olduğu 500 MW kapasiteli Aşağı Kaleköy Barajı ve HES’e yardımcı kaynak olarak 80 MW kapasiteli güneş enerji santrali kurdu. Böylece Türkiye’nin ilk hibrit santralini kuran Şirket şimdi de santral sahasına yardımcı kaynak olarak rüzgar enerjisini de eklemeyi planlıyor. Kalehan Enerji Grubu Genel Müdürü Gültekin Keleş, Aşağı Kaleköy HES’e rüzgar santrali de kurmak istediklerini açıkladı. 

Mevzuatta yardımcı kaynakla ilgili kısıtların olduğunu belirten Keleş, “Güneşte bu oran doldurulduğu için rüzgar yatırımını şu anda durduruyoruz. Ama ölçüm çalışmaları sürüyor ve mevzuat değişikliği bekleniyor” dedi. 

Mevzuatta bir değişiklik yapılması halinde rüzgar santrali kurabileceklerini ve bunun da Türkiye’nin ve hatta Avrupa’nın ilk üç yenilenebilir enerji kaynaklı hibrit santrali olacağını ifade eden Keleş, şirketin prestiji açısından bunu gerçekleştirmeyi çok istediklerini kaydetti.

“ŞU ANDA SADECE ÖLÇÜM AŞAMASINDAYIZ”

Kalehan Enerji İşletmeler Müdürü Tahsin Yazıcı da konuya ilişkin Enerji Günlüğü’ne yaptığı açıklamada, “Değerler kaydediliyor, bir merkeze gönderiliyor. Değerlere göre oradan rapor çıkacak ve gelecek rapora göre kurulup kurulmayacağı belirlenecek. Hava meydanları gibi çeşitli yerleden gerekli izinler alındı, uçuşa engel değildir diye. Şu anda sadece ölçüm aşamasındayız” dedi.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir