Enerji Bakanlığı’ndan Rus petrolü açıklaması
 1. Anasayfa
 2. Petrol ve Akaryakıt

Enerji Bakanlığı’ndan Rus petrolü açıklaması

0

Enerji Bakanı Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin Rus petrolünü satın almaya devam edeceğini söyledi. Bayraktar, “Rusya eskiden beri güvenilir bir tedarikçi. Tedarik sorunu yaşayamayız” diye konuştu.

Enerji Bakanı Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin Rus petrolünü satın almaya devam edeceğini ve küresel talebi karşılamaya yardımcı olacak bir adımla İran’a uygulanan yaptırımların kaldırılmasını umduğunu belirtti.

Bayraktar, katıldığı CERAWeek enerji konferansı öncesinde yaptığı açıklamada Türkiye’nin doğalgaz talebinin yüzde 45’ini, petrolün yüzde 17’sini ve benzinin yüzde 40’nı Rusya’dan karşıladığını söyledi.

Bayraktar, “Dünyanın daha çok petrole ihtiyacı var. ABD’den, Venezuela’dan, İran’dan, Suudi Arabistan’dan nereden olursa olsun bir yerden (petrol) gelmeli” ifadelerini kullandı.

‘Yeni Bir Tedarik Sorunu Yaşayamayız’

Bayraktar, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı petrolü kolay kolay başka bir yerden tedarik edemeyeceğini söyleyerek, “Rusya eskiden beri güvenilir bir tedarikçi” dedi.

Türkiye, Washington 2018’de, 2015 İran nükleer anlaşmasından çıkmadan ve İran’a karşı yaptırımları yeniden devreye almadan önce İran’dan günde 200 bin varil ham petrolü ithal ediyordu.

Bayraktar, “Bir anda sıfıra indik. Bu sefer de Rusya ile yeni bir tedarik sorunu yaşayamayız” dedi.

Türkiye, Washington ve Tahran’ın yakında İran’ın 2015 nükleer anlaşmasını yeniden uymaya başlamasını sağlayacak anlaşmaya varmasını umuyor. İran ve ABD neredeyse bir yıldır anlaşmayı yeniden devreye almak için görüşmeler yürütüyor.

Bayraktar, “Umarım İran sorunu yakında çözülecek. Bu durumda (arz) sorunu ile baş etmemiz daha kolay olacaktır” diye ekledi. 

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım
İlginizi Çekebilir

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir