TPAO ‘yılın arama şirketi’ ödülünü aldı
 1. Anasayfa
 2. Petrol ve Akaryakıt

TPAO ‘yılın arama şirketi’ ödülünü aldı

0

Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Norveç merkezli Rystad araştırma kuruluşunun yılın en iyi performans gösteren şirketleri listesinde “2021 Yılın Arama Şirketi” olarak yer aldı.

Norveç merkezli Rystad araştırma kuruluşunun açıklamasına göre, TPAO “Yılın Arama Şirketi” kategorisinde, petrol ve doğal gaz keşifleri açısından önde gelen ExxonMobil, ENI ve Hess şirketleri ile beraber aday gösterilmişti.

Şirket, Karadeniz’de gerçekleştirdiği faaliyetler ve doğal gaz keşifleriyle, geçen yıl dünya devleri ile yarışarak “yılın arama şirketi” seçildi.

Geçen yıl dünya çapında maliyetinin üzerinde katma değer yaratmayı başaran üç proje arasında TPAO’nun keşifleri de yer aldı. TPAO, bulunan rezerv başına birim maliyeti bakımından en düşük maliyetle faaliyet gösterebilen ikinci şirket oldu.

TPAO’nun 2021 yılında Amasra-1 kuyusunda gerçekleştirdiği 135 milyar metreküplük son keşfi, dünyadaki üçüncü en büyük keşif olarak kayda geçti.

Şirketin 2020 yılındaki 405 milyar metreküp doğal gaz keşfi, o yılın denizlerdeki en büyük, deniz ve kara toplamında ise ikinci en büyük keşfi olarak kaydedilmişti.

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  alk_l_yorum
  Alkışlıyorum
 • 0
  d_nceliyim
  Düşünceliyim
 • 0
  _z_ld_m
  Üzüldüm
 • 0
  _ok_k_zd_m
  Çok Kızdım

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir